Gmach Główny

KONIK MUZEALNY!
KONIK Muzealny to cykl warsztatów weekendowych objął swoim działaniem wszystkie Oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie.

narodził się trzy lata temu w nowo otwartej po generalnym remoncie Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Obecnie jako cykl warsztatów objął swoim działaniem wszystkie Oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie, tworząc jednorodny, choć ciągle ewoluujący, system.

W wybrane niedziele odbywa się w innej galerii Muzeum. Zainspirowany różnorodnością zbiorów muzealnych przyjął formułę gry, której uczestnicy – rodziny z dziećmi – mają okazję odkrywać kolejne tajemnice muzealnych galerii, ucząc się i bawiąc równocześnie.
To istotna rola KONIKÓW – łączą Oddziały i uświadamiają publiczności, że krakowskie Muzeum Narodowe to olbrzymi zbiór dzieł sztuki z różnych epok, dziedzin i stron świata. Gospodarzami spotkań są: Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego ze wspaniałymi przykładami sztuki młodopolskiej i zbiorów kolekcjonerskich, muzea biograficzne – Dom Jana Matejki i Dom Józefa Mehoffera, EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej, w którym zgromadzono dzieła sztuki europejskiej, Galeria Sztuki Starożytnej w Muzeum Książąt Czartoryskich i wreszcie Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem.
Każdy KONIK jest więc inny – bogactwo dzieł sztuki pozwala na sięganie do różnorodnych kontekstów i przygotowywanie kreatywnych scenariuszy zajęć. Poprzez aktywne pokonywanie ścieżki każdego KONIKA uczestnicy mają okazję zdobyć wiedzę – za każdym razem inną.
Warsztaty prowadzą przedstawiciele różnorodnych specjalizacji, które znajdują swój punkt odniesienia w zbiorach muzeum. Animatorami KONIKA są m.in. plastycy, historycy i historycy sztuki, etnologowie, literaturoznawcy i socjologowie. Wszystkich jednak łączy doświadczenie i czerpanie radości z pracy z najmłodszymi gośćmi muzeum, bo to z myślą o dzieciach i ich najbliższych narodziła się idea KONIKA Muzealnego.

Cykl otrzymał dwukrotnie nagrodę „Złotego słonecznika” przyznawaną przez portal dla rodziców Czas Dzieci.

Informacje dodatkowe:

• Cykl skierowany jest przede wszystkim do rodzin z dziećmi w wieku 4-7 lat
• Warsztaty odbywają się w wyznaczane niedziele we wszystkich Oddziałach Muzeum
• Spotkania mają charakter otwarty. Uczestnicy mogą w każdej chwili włączyć się do zabawy lub zakończyć ją w dowolnym momencie.
• Rozpoczynamy o godzinie 11.00. Uczestnicy mogą dołączyć w każdej chwili do godziny 13.00. Warsztaty kończą się o 14.00.Czas trwania warsztatów to około 2 (do 3) godzin, w zależności od preferencji i indywidualnych możliwości uczestników.
• Warsztaty nie wymagają rezerwacji poza wyjątkowymi, określonymi w kalendarium przypadkami.
• Przygotowana przez animatorów ścieżka wymaga zaangażowania całej rodziny.
• Wstęp: 15 zł od dziecka (dla opiekuna wstęp bezpłatny). Bilet rodzinny: 30 zł (max 3 dzieci, dla opiekuna wstęp bezpłatny)
• Opłaty dokonuje się w kasie muzeum bezpośrednio przez zajęciami.

12.10.2014 Hej tam spod Tater” - podhalańskie wariacje artystów
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem ul. Kasprusie 19
Poznaj artystów, dla których sztuka podhalańska stała się ważnym źródłem inspiracji. Odwiedź dawną Szkołę Przemysłu Drzewnego i zaprzyjaźnij się z jej nauczycielami oraz uczniami. Zobacz, co zainteresowało Karola Szymanowskiego w Muzeum Tatrzańskim. Dowiedz się, dlaczego artyści – tacy jak Stanisław Ignacy Witkiewicz – bywali w Zakopanem. Drzeworyty, obrazy na szkle i muzyka wypełnią „Atmę”. Dzięki nim poznasz sposób, w jaki tradycje podhalańskie wpisały się w historię sztuki XX wieku.
Prowadzenie: Klaudia Pazdan, Krzysztof Marchlak

26.10.2014, W poszukiwaniu mistrzowskiej barwy
Dom Jana Matejki,ul. Floriańska 41, Kraków
Czy istnieje kolor idealny? Jakie barwy zestawiał ze sobą Matejko? Czy odnajdziemy na jego obrazach jesienne ochry i ugry? W zakamarkach domu malarza poszukamy wysłużonych palet, pędzli i farb. Będziemy wyciskać farby z tubek, mieszać na własnych paletach, poznawać nowe kolory i ich nazwy, a może „zmalujemy” obraz mistrza w całkiem nowych barwach? Kolorowa zabawa zapewniona.
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz, Joanna Tokarczyk

9.11.2014, „Jedzie, jedzie na Kasztance…” Konik Muzealny w szarży przez historię
Gmach Główny
, al. 3 Maja 1, Kraków
Czym właściwie były te Legiony? Kim był najsłynniejszy polski marszałek, o którym śpiewano piosenki? Jaką rolę w historii odegrała tajemnicza Kasztanka? Czy wiesz, że ojczyzny bronili także niewiele od Ciebie starsi „żołnierze”? Nawet zwierzęta służyły w armii!
Dziś zapraszamy Cię do wstąpienia do Legionów. Nieważne czy jesteś chłopcem czy dziewczynką – tu każdy znajdzie swoje miejsce w szeregu ułanów lub piechurów. Sprawdź, czy poradzisz sobie z musztrą, umiesz zapamiętać rozkazy oraz współpracować.
Prowadzenie: Joanna Świtała, Paulina Chełmecka
Warsztaty towarzyszą wystawie czasowej „Legiony Polskie 1914–1918…”.

23.11.2014, Gra w zielone
Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
, pl. Szczepański 9, Kraków
Wszystkich „zawsze młodych” zapraszamy do wielkiej muzealnej gry w zielone. Startujemy z Zielonym Balonikiem, a kończymy na zielonej trawce z Faunem. Przekonajcie się sami, jakie przygody czekają na nas po drodze. Nie zapomnijcie o zielonym akcencie w Waszym stroju. Na przekór jesieni!
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz, Joanna Tokarczyk
UWAGA: ze względu na Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich liczba miejsc ograniczona, obowiązuje rezerwacja: jguminska@muzeum.krakow.pl

30.11.2014, Wróżby, czary mary – andrzejkowe nie do wiary!
EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej
, pl. Sikorskiego 6, Kraków
Czy wiesz, że noc z 29 na 30 listopada to czas kiedy – według staropolskiej tradycji – odczytujemy wywróżone znaki, a nad naszą przyszłością czuwa święty Andrzej? Lanie wosku przez dziurkę od klucza, kleks o tajemniczym kształcie, marzenia zapisane na kartce – to tylko niektóre z wróżb tej wyjątkowej nocy. Czy zawsze i wszędzie przepowiadanie przyszłości wyglądało tak samo? W jaki inny sposób próbowali poznać swoje losy mieszkańcy Europy? Przechadzając się po Muzeum, odkryjesz odpowiedzi na te pytania. Zapraszamy na magicznego konika z przymrużeniem oka!
Prowadzenie: Agnieszka Drożdż, Hiacynta Sowa
UWAGA: liczba miejsc ograniczona, obowiązuje rezerwacja: mmasternak@muzeum.krakow.pl

21.12.2014,Mam nosa!
Dom Józefa Mehoffera
, ul. Krupnicza 26, Kraków
Razem z Józefem Mehofferem oraz jego rodziną „powęszymy” w zakamarkach kamienicy przy ul. Krupniczej, aby poczuć świąteczne zapachy, poszukamy bożonarodzeniowej atmosfery i zakrzątamy się przy obrazach. A przede wszystkim wesoło się pobawimy w pełnym magii i uroku przedświątecznym czasie.
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz, Joanna Tokarczyk

11.01.2015, O bogowie! Coś się rodzi w mojej głowie!
Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał, Galeria Sztuki Starożytnej
, ul. Pijarska 8
Coś...? A może ktoś?! Jeżeli jesteście ciekawi, kto wyskoczył komu z głowy oraz chcecie odkryć inne tajemnice dziwnych i fascynujących losów bóstw starożytnych, przenieśmy się razem do świata mitów w Galerii Sztuki Starożytnej. Poznamy historię dziwnych narodzin bogów i bogiń oraz sprawdzimy, czym zajmowały się te nieziemskie postaci.
Prowadzenie: Paulina Chełmecka, Krzysztof Marchlak

Koniki prowadzą:
Klaudia Pazdan – antropolog kultury, edukator muzealny. Od 2009 roku współpracuje z MNK oraz innymi instytucjami kultury, takimi jak Muzeum Etnograficzne, Międzynarodowe Centrum Kultury, Bunkier Sztuki oraz Centrum Edukacji i Profilaktyki Społecznej „Parasol”. Miłośniczka podróży w czasie i przestrzeni.

Krzysztof Marchlak – artysta, edukator, grafik komputerowy, doktorant Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; współpracował m.in. z Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Międzynarodowym Centrum Kultury oraz Peggy Guggenheim Collection w Wenecji, Lwowską Fundacją „TORBA” czy Centrum Inicjatyw Kulturalno-Artystycznych na Ukrainie.

Katarzyna Maziarz – absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, oligofrenopedagog, animator, edukator muzealny. Miłośniczka Młodej Polski, twórczości Stanisława Wyspiańskiego, osoby i zbiorów Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego oraz brudzących się w muzeum dzieci.
Joanna Tokarczyk – absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, oligofrenopedagog, animatorka zabawy. Prowadzi zajęcia, warsztaty i imprezy dla dzieci. Organizuje i współprowadzi „Konika Muzealnego”. Zafascynowana polskim folklorem i literacko-malarskim okresem Młodej Polski.

Agnieszka Drożdż – historyk sztuki, pedagog, animator i autorka zabaw plastyczno-edukacyjnych dla dzieci; współpracuje z Benedyktyńskim Instytutem Kultury. Członek fundacji na Rzecz Rozwoju i Promocji Sztuki New Era Art, w której odpowiada za koordynowanie projektów artystycznych i organizowanie wystaw w Galerii Sztuki Współczesnej *Pracownia* w Pałacu pod Baranami.

Hiacynta Sowa – absolwentka edukacji artystycznej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, z wykształcenia magister sztuki. Prowadzi warsztaty plastyczne, ekologiczne, edukacyjne oraz zabawy integracyjne. Działa również jako trener i opiekun na zorganizowanych wyjazdach dla dzieci. Z pasją realizuje się w malarstwie sztalugowym, fotografii i ceramice.

Paulina Chełmecka – plastyk, historyk sztuki i technik konserwacji drewna. Współpracuje jako przewodnik, animator i edukator muzealny z Muzeum Narodowym w Krakowie i Benedyktyńskim Instytutem Kultury. Pasjonatka materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego Karpat.

Joanna Świtała – historyk sztuki, licencjonowany przewodnik po Krakowie, od wielu lat jako edukator związana z Muzeum Narodowym w Krakowie.


b>LATAJĄCY DYWAN. OPOWIEŚCI PRZEDMIOTÓW.
Wybrane soboty, godz. 12.00-13.00

Sezon: październik–styczeń 2014

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami… A co jeśli wcale nie tak daleko, tylko tuż za rogiem dzieją się rzeczy niezwykłe, rodem z niejednej baśni? Zapraszamy do Muzeum tych, którzy ciekawi są historii drzemiących w naszych eksponatach.
Opowieści przedmiotów to cykl spotkań dla dzieci z rodzicami, odbywających się w konwencji miniatur teatralnych, w których ważną rolę odegra improwizacja i interakcja z widzem. Podstawową formą artystyczną jest tu opowieść przygotowana na kanwie wybranej baśni, legendy lub mitu. Natomiast tematem i bezpośrednią inspiracją do stworzenia opowieści stają się wybrane przykłady rzemiosła artystycznego, tkanin, biżuterii lub broni ze zbiorów Muzeum.
Obecny w nazwie programu latający dywan sugeruje zmianę miejsc, czyli mobilność cyklu – spotkania odbywać się będą na terenie kilku Oddziałów – w Galerii Rzemiosła Artystycznego oraz Galerii „Broń i Barwa w Polsce” w Gmachu Głównym Muzeum, w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, Domu Jana Matejki oraz Domu Józefa Mehoffera, czyli w muzeach, których galerie prezentują przedmioty odpowiadające założeniom cyklu. Drugi człon tytułu nawiązuje do kultury Wschodu, gdzie tradycja opowieści mówionej jest nadal żywa.
Kanwą opowieści są baśnie pochodzące z różnych stron świata, których tematyka, szczególne cechy lub forma korespondują z informacjami o przedmiotach muzealnych czy skojarzeniami, jakie one budzą.
Spotkania prowadzą profesjonalni aktorzy współpracujący na stałe z kilkoma teatrami i scenami dla dzieci i dorosłych. Wśród wykonawców są m.in. lalkarze, mimowie, pe¬dagodzy te¬atru i cyr¬ku. W Opowieściach przedmiotów przyjmują oni rolę „opowiadaczy”, którzy „czarują” słuchaczy stworzoną przez siebie opowieścią, historią, baśnią, w której wybrany przedmiot odgrywa istotną rolę. Przedstawiając barwną historię, skupiają na sobie i na przedmiocie uwagę widza, umiejętnie wciągając go w wykreowany przez siebie świat.


Informacje dodatkowe:

• Spotkania przeznaczone są dla dzieci w wieku mniej więcej 5–7 lat, odbywają się w wybrane soboty – o godzinie 12.00 – i trwają około 45 minut.
• Spotkania mają miejsce w przestrzeni ekspozycji muzealnych wybranych Oddziałów Muzeum.
• Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego na wszystkie spotkania obowiązuje rezerwacja: jguminska@muzeum.krakow.pl
• Rezerwacja na każde spotkania rozpoczyna sie na dwa tygodnie przed kolejnym terminem spotkania Rezerwacja na pierwsze spotkanie od 30.09.14.
• Koszt: 8 zł od osoby.

4.10.2014
Diabelska muzyka

Tak to już w życiu jest, że nie wszystko złoto co się świeci. Czasami dobre słowo obraca się przeciw nam, czasami wspaniały prezent okazuje się naszą zgubą, a czasem właśnie diabeł może ocalić nam życie. Zapraszamy na historię o muzyce i diabelskich sztuczkach.
Bohater spotkania: Lira korbowa
Prowadzenie: Dagmara Żabska, TEATR FIGUR
Gmach Główny MNK: Galeria Rzemiosła Artystycznego, al. 3 Maja 1
Rezerwacja od 23.09.14 na adres: jguminska@muzeum.krakow.pl BRAK MIEJSC-LISTA ZAMKNIETA

8.11.2014
Tik, tak. Bim, bam! Czas dla wszystkich taki sam

Dla sławy, dla poklasku jesteśmy w stanie bardzo dużo uczynić. Wyjść przed szereg, ośmieszyć się, przełamać własne słabości, a nawet zaprzedać duszę diabłu. Żeby być naj! Żeby być naj! Każdy według własnej miary. Na szczęście czasem okazuje się, że mniej znaczy więcej.
Bohater spotkania: Wielki zegar szafkowy
Prowadzenie: Dagmara Żabska, TEATR FIGUR
Gmach Główny MNK: Galeria Rzemiosła Artystycznego, al. 3 Maja 1
Rezerwacja od 08.10.14 na adres: jguminska@muzeum.krakow.pl

15.11.2014
O czarach co nie boją się Mroku

Czy byliście kiedyś sami w zupełnie ciemnym pokoju? Nasza wyobraźnia potrafi zaludnić ciemność najbardziej przerażającymi obrazami. Nie sposób napełnić wiadro ciemnością i wyrzucić ją z pokoju. Ale czasem wystarczy zapalić małe światełko...
Bohater spotkania:Lampa „wieczna”
Prowadzenie: Cieszka Żółtko, Stowarzyszenie SZTUKMISJA
Gmach Główny MNK: Galeria Rzemiosła Artystycznego, al. 3 Maja 1
Rezerwacja od 04.11.14 na adres: jguminska@muzeum.krakow.pl

13.12.2014
Lukrowana historia

Kuchnię napełnia zapach upieczonych pierniczków. Niektóre z nich ozdobione zawisną na choince. Inne znikną w przepastnych czeluściach brzuchów domowników. Czy wiedzieliście o tym, że niektóre z nich mogą opowiedzieć nam bardzo ciekawe historie?
Bohaterowie spotkania: Formy do pierników (dama i kawaler)
Prowadzenie: Cieszka Żółtko, Stowarzyszenie SZTUKMISJA
Galeria Rzemiosła Artystycznego, Gmach Główny, al. 3 Maja 1
Rezerwacja od 02.12.14 na adres: jguminska@muzeum.krakow.pl

26.04.2014
Szesnaste urodziny królewny

Bajka o zaczarowanym wrzecionie, pięknej księżniczce i straszliwej, ale to naprawdę straszliwej wiedźmie.
Bohater spotkania: kołowrotek
Prowadzenie: Teatr Bez Rzędów
Galeria Rzemiosła Artystycznego, Gmach Główny, al. 3 Maja 1

10.01.2015
Serce z porcelany

„Jesteś się czymś jednym, a nagle stajesz się czymś innym” – opowiadał Imbryk dzieje swego życia. Czasami zmiana wychodzi na lepsze, czasami na gorsze. Jak sobie poradzić z tym, że było się porcelanowym cudeńkiem, a jest się skorupą na cebulę? Czy złamana duma zawsze oznacza złamane życie? To będzie opowieść o wyższości doświadczenia nad karierą, radzeniu sobie z kolejami losu i bardzo dzielnym Imbryku, który już to wszystko rozumie.
Bohater spotkania: Imbryk do herbaty
Prowadzenie: Dagmara Żabska, TEATR FIGUR
Galeria Rzemiosła Artystycznego, Gmach Główny, al. 3 Maja 1
Rezerwacja od 30.12.14 na adres: jguminska@muzeum.krakow.pl

Prowadzący:
TEATR FIGUR
Teatr figur to nowoczesny teatr formy, którego misją jest kreowanie autorskich spektakli i wydarzeń ar-tystycznych, poszukiwania nowych form wyrazu oraz odnajdywanie współczesności w tradycyjnych tech-nikach lalkowych. Obok działalności artystycznej jednym z głównych celów TFK jest spopularyzowanie teatru lalkowego w Krakowie, stworzenie aktywnego środowiska złożonego z artystów zajmujących się różnymi dziedzinami sztuki oraz publiczności, aktywnie korzystającej z oferty TFK: warsztatów, dyskusji, paneli etc.

Stowarzyszenie SZTUKMISJA skupia ludzi przekonanych o sile i skuteczności szeroko pojętych działań scenicznych w edukowaniu, nobilitowaniu i inspirowaniu człowieka. Dąży do tworzenia, współtworzenia i wspierania różnorakich działań teatralnych i parateatralnych dających widzowi przestrzeń do przemyśleń i stawiających go wobec pytań o sens istnienia, istotę piękna, prawdy czy miłości.


----------------------------------------------------

7 DZIEŃ TWORZENIA
Niedzielne warsztaty artystyczne w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie

Sezon: marzec 2014 – czerwiec 2014

Artystyczne warsztaty weekendowe w Muzeum Narodowym w Krakowie mają już swoją tradycję. Odbywają się nieustannie od 2006 roku i wychowują się na nich kolejne „generacje” dzieci. Co niedzielę wytaczamy działa sztuki, by kreatywnie spędzić czas. Podczas zabawy odkrywamy nowe horyzonty artystycznych możliwości, rozwijamy zdolności manualne oraz percepcję twórczą, uczymy się.
My w niedzielę nie odpoczywamy – to dla nas kolejny dzień tworzenia!

Miejsce:
Muzeum Narodowe w Krakowie – Gmach Główny, al. 3 Maja 1,
Sala Edukacyjna


Uwagi:
Liczba miejsc ograniczona! Grupy liczą nie więcej niż 15 osób.
Koszt: 80 zł za cały cykl zajęć
Informacje o formie płatności i rezerwacja: mmasternak@muzeum.krakow.pl

Cykl 1
Prowadzenie: Krzysztof Marchlak - artysta, edukator, grafik komputerowy; współpracował m.in. z Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Międzynarodowym Centrum Kultury oraz Peggy Guggenheim Collection w Wenecji, Lwowską Fundacją „TORBA” czy Centrum Inicjatyw Kulturalno-Artystycznych na Ukrainie.

Sztukołaki
Czy w muzeum jest możliwa podróż latającym dywanem? Gdzie mieszkają kolory, formy, kształty? Jak pracuje artysta? Czy malować można tylko pędzlem? Odpowiedzi na te i inne pytania dzieci wraz z rodzicami odnajdą, wędrując szlakiem muzealnej ekspozycji. By ją lepiej zrozumieć, wykorzystamy zmysły, które stanowić będą inspirację do działań twórczych. Przewodnikami podczas zajęć staną się postacie z prac artystów, które wskażą drogę do wspólnej zabawy. Czy chcesz zostać Sztukałakiem - pasjonatem sztuki?

niedziela, godz. 10.30 – 12.00warsztaty dla dzieci w wieku 3-5 lat (z rodzicami)
ilość uczestników w grupie: max 15 os. (+ rodzice)

16.03.2014 Oblicza portretów
13.04.2014 Pejzaż na 101 sposobów
18.05.2014 Lustrzane odbicie martwej natury
08.06.2014 Instalacja marzeń

Muzealny Sherlock
Tropić, szukać, zgadywać, znajdować – to niezwykłe umiejętności, dzięki którym uczestnicy poznawać będą tajemniczą stronę osobowości artystów. Poznając techniki, za pomocą których artyści tworzą dzieła, młodzi detektywi dotrą do celu, którym będzie rozwiązanie zagadki. Zostaniemy naśladowcami słynnego detektywa Sherlocka Holmesa. Odwaga, spryt i dokładność to niezwykły ekwipunek muzealnych tropicieli… Liczne pułapki, zagadki i utrudnienia nie odstraszą dzielnych poszukiwaczy. Weź lupę w dłoń i podążaj z nami!

niedziela, godz. 12.30 – 14.00 warsztaty dla dzieci w wieku 6-9 lat (bez rodziców)
ilość uczestników w grupie: max 15 os.

16.03.2014 Plan poszukiwań
13.04.2014 Mapa detektywa
18.05.2014 Zaskakujący ciąg wydarzeń
08.06.2014 Ekstremalna odwaga


Cykl 2
Prowadzenie: Anna Zajda – plastyczka i animatorka, absolwentka edukacji artystycznej na krakowskim Uniwersytecie Pedagogicznym, zajmuje się sztuką akcji, rzeźbą, rękodziełem, land artem, opowiadaniem bajek, kreowaniem sytuacji twórczych. Autorka warsztatów dla dzieci i dorosłych. Prowadziła m.in.: warsztaty „Spiskie Puzzle” w ramach Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego (Spisz), warsztaty „Dotyk Przeszłości” w ramach Kieszeni Vincenta (Poznań) oraz zajęcia dla Domu Kultury Inspiro. Autorka ilustracji i animacji dla warsztatów w Muzeum de Ciencia (Coimbra, Portugalia). Równocześnie od lat współpracuje w Muzeum Narodowym w Krakowie.

DesignBomba!
Uwaga! Włączamy tęczowy guzik uruchamiający bombę pomysłów. W trakcie niedzielnych warsztatów czeka nas eksplozja kreatywności. Będzie to czas twórczych poszukiwań, inspiracji, wymyślania i przede wszystkim projektowania. Przemienimy się w grupę designerów, czyli projektantów, którzy będą poszukiwać nowych rozwiązań dla wnętrz naszych domów, przestrzeni miasta, placów zabaw, a nawet muzeum. Pod lupę weźmiemy również przedmioty codziennego użytku, którym w trakcie warsztatów nadamy nowe, zaskakujące oblicze. Nie zabraknie rysowania, przyklejania, zabawy kształtem i kolorem. Przyjdź! Przyczyń się do wybuchu innowacji!
niedziela, godz. 10.30 – 12.00 i 12.30 – 14.00 – warsztaty dla dzieci w dwóch grupach wiekowych (zadania dostosowane do wieku uczestników)

Terminy:
niedziela, godz. 10.30 –12.00 warsztaty dla dzieci w wieku 3-5 lat (z rodzicami)
ilość uczestników w grupie: max 15 os. (+ rodzice)

niedziela, godz. 12.30 – 14.00warsztaty dla dzieci w wieku 6-9 lat (bez rodziców)
ilość uczestników w grupie: max 15 os.

30.03.2014 Zakręć się! Quilling
27.04.2014 Połącz skrawki! Scrapbooking
25.05.2014 Baw się miękko! Filcowanie
22.06.2014 Wypleć design! Papierowa wiklina


Cykl 3
Prowadzenie: Anna Pomykalska- Marczuk- absolwentka Wychowania Plastycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie (obecnie Wydział Sztuki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie). Od 2001 roku jest członkiem ZPAP (Związku Polskich Artystów Plastyków). Od roku 2006 współpracuje z Muzeum Narodowym w Krakowie. Prowadzi zajęcia skierowane do dzieci w wieku 3-12 lat, a także zajęcia dla osób niewidomych i niepełnosprawnych intelektualnie. Zajmuje się również malarstwem, fotografią, a jej prace eksponowane są na wystawach w kraju i za granicą. Kilkakrotnie otrzymywała stypendia pobytowe w Niemczech. Laureatka wielu konkursów fotograficznych. W roku 2009 założyła firmę hop!art prowadzącą działalność w zakresie edukacji artystycznej dzieci i młodzieży, otrzymując wsparcie finansowe ze środków Unii Europejskiej. Więcej informacji: www.annapomykalska.pl

Od nitki do dzieła
Odwiedzając Galerię Rzemiosła Artystycznego, przyjrzymy się dokładnie przedmiotom powstałym z nici. Poznamy rozmaite tkaniny – od juty, aksamitu, koronek do muślinu i wełny. Dowiemy się, czym są przędze, w jaki sposób powstają materiały, a także... co nosił rycerz pod zbroją. Co wspólnego z haftowaniem mają klocki i igiełki? Czym jest batik, a czym aplikacja? Czy wełna pochodzić może tylko od owcy? Będziemy przeplatać wątek i osnowę, stworzymy patchwork oraz swój dłuuugi pas.

Terminy:
niedziela, godz. 10.30 –12.00warsztaty dla dzieci w wieku 3-5 lat (z rodzicami)
ilość uczestników w grupie: max 15 os. (+ rodzice)

niedziela, godz. 12.30 – 14.00warsztaty dla dzieci w wieku 6-9 lat (bez rodziców)
ilość uczestników w grupie: max 15 os.

09.03.2014 Len malowany złotem
06.04.2014 Sznureczki, łańcuszki, supełki – haftowane spotkanie
11.05.2014 Spoglądamy pod dywany – kobierce i gobeliny
15.06.2014 Wełniane loczki
----------------------------------------------------

PALETA DEBIUTANTA
Bul, bul, bul… Plusk… Hura! Naszym muzealnym debiutantom niestraszna jest ani rozlana farba ani zamoczone w niej dłonie. Raczkujący amatorzy sztuki uczą się przez zabawę.
Najmłodsze dzieci wraz z opiekunami zapraszamy na cykl warsztatów pt. „Paleta Debiutanta”, które odbywają się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach oraz w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka.
Podczas comiesięcznych spotkań maluchy poznają różnorodność otaczającego je świata i stawiają swe pierwsze kroki w krainie sztuki. Warsztaty prowadzone są w atmosferze twórczej zabawy przez animatorów z dużym doświadczeniem w pracy z małymi dziećmi. Stosowane przez nich w czasie warsztatów rozmaite bodźce zmysłowe pozwalają na odkrywanie przez maluchy w najbliższym otoczeniu nieznanych dotąd zapachów, dźwięków, faktur i wrażeń wzrokowych. Dla muzealnych debiutantów nie ma rzeczy niemożliwych – narzędziami artystycznego wyrazu są dla nich nie tylko tradycyjne przyrządy malarskie, ale również dłonie, stopy i, niepozorne na pierwszy rzut oka, przedmioty codziennego użytku. Wierzymy, że jak najwcześniejsze „zaprzyjaźnienie” dzieci ze sztuką wpływa pozytywnie na rozwój ich wrażliwości i rozwija kreatywne myślenie o świecie. Muzeum zaś jest dla nich miejscem eksperymentu: wciąż ciekawym, żywym i inspirującym.
Ci, którzy liczą, że z warsztatów wyjdą nieskazitelnie czyści, mogą się bardzo zawieść…
Informacje dodatkowe:
• Wstęp: 80 zł – karnet za cały cykl zajęć
• Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona.
• Informacje o formie płatności i rezerwacja: mmasternak@muzeum.krakow.pl

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17

I grupa – wiek uczestników: 0-3 lat
niedziele, godzina 10.30-11.30
terminy:
23.03.2014, 27.04.2014, 25.05.2014, 15.06.2014
Prowadzenie: Agnieszka Nowakowska– grafik; od lat pasjonuje się arteterapią i szeroko rozumianą ekspresją twórczą. Prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i autorskie projekty artystyczne dla osób upośledzonych umysłowo.

II grupa: – wiek uczestników: 3-5 lat
niedziele, godzina 12.30-14.00
terminy:
29.03.2014, 27.04.2014, 11.05.2014, 8.06.2013
Prowadzenie: Agnieszka Drożdż - historyk sztuki, pedagog, animator i autorka zabaw plastyczno-edukacyjnych dla dzieci; współpracuje z Benedyktyńskim Instytutem Kultury. Członek fundacji New Era Art Jana Potockiego, w której odpowiada za koordynowanie projektów artystycznych i organizowanie wystaw w Galerii Sztuki Współczesnej *Pracownia* w piwnicach Pałacu pod Baranami.

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 1-3

I grupa – wiek uczestników: 3-5 lat
niedziele, godz. 12.30-14.00
terminy:
30.03.2014, 27.04.2014, 25.05.2014, 22.06.2014
Prowadzenie: Grażyna Szarugiewicz- pełna pozytywnej energii absolwentka Akademii Pedagogicznej i przewodniczka po Krakowie. Z najmłodszymi odkrywa tajemnice krakowskich zakamarków i muzealnych przedmiotów, współpracując z Uniwersytetem Dzieci zabiera młodych studentów na wycieczki naukowe.

II grupa – wiek uczestników: 0-3 lat
niedziele, godz. 10.30-11.30
terminy:
16.03.2014, 13.04.2014, 18.05.2014, 8.06.2014
Prowadzenie: Anna Pomykalska-Marczuk - absolwentka Wychowania Plastycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Od 2001 roku jest członkiem ZPAP (Związku Polskich Artystów Plastyków). Prowadzi zajęcia skierowane do dzieci jak i do osób niewidomych czy niepełnosprawnych intelektualnie. Zajmuje się także malarstwem, fotografią, jej prace biorą udział w krajowych i zagranicznych wystawach.

III grupa – wiek uczestników: 3-5 lat
niedziele, godz. 12.30-14.00
terminy:
16.03.2014, 13.04.2014, 18.05.2014, 1.06.2014
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz - absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, oligofrenopedagog, animator, edukator muzealny. Miłośniczka Młodej Polski, twórczości Stanisława Wyspiańskiego, osoby i zbiorów Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego oraz brudzących się w muzeum dzieci.

----------------------------------------------------------

Pałac Biskupa Ciołka

LATAJĄCY DYWAN. OPOWIEŚCI PRZEDMIOTÓW.
Wybrane soboty, godz. 12.00

Sezon: luty–czerwiec 2014

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami… A co, jeśli wcale nie tak daleko, tylko tuż za rogiem, dzieją się rzeczy niezwykłe, rodem z niejednej baśni? Do udziału w cyklu spotkań zapraszamy tych, którzy są ciekawi historii drzemiących w muzealnych eksponatach.

Opowieści przedmiotów to cykl spotkań dla dzieci z rodzicami, odbywających się w konwencji miniatur teatralnych, w których ważną rolę odegra improwizacja i interakcja z widzem. Podstawową formą artystyczną jest tu opowieść przygotowana na kanwie baśni, legendy lub mitu. Natomiast tematem i bezpośrednią inspiracją do stworzenia opowieści stają się wybrane przykłady rzemiosła artystycznego, tkanin, biżuterii lub broni ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Informacje dodatkowe:

• Spotkania przeznaczone są dla dzieci w wieku mniej więcej 5–7 lat, odbywają się w wybrane soboty – o godzinie 12.00 – i trwają około 45 minut.
• Spotkania mają miejsce na terenie ekspozycji muzealnych.
• Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego na wszystkie spotkania obowiązuje rezerwacja: jguminska@muzeum.krakow.pl
• Rezerwacja na każde spotkanie rozpoczyna się dwa tygodnie przed terminem – od wtorku następującego po każdym spotkaniu można rezerwować miejsce na następne. Rezerwacja na pierwsze spotkanie: od 11.02.2014.
• Koszt: 5 zł od osoby.

22.02.2014
Niezwykłe naczynie

O pewnym garnku, który potrafił przemienić życie. O karze i nagrodzie. O pięknie, które nie wszyscy potrafią dostrzec.
Bohater spotkania: waza z motywem liści kasztanowca
Prowadzenie: Teatr Bez Rzędów
Kaienica Szołayskich, pl. Szczepański 9

8.03.2014
O królowej, która nie wiedziała

Skąd wiedzieć, jacy jesteśmy? Skąd wiedzieć, czy dobrze robimy? Kogo słuchać? Mamy, taty, koleżanek, a może... lustereczka? Zapraszamy na opowieść o królowej, która bardzo siebie nie lubiła, i dziewczynie, która bardzo lubiła świat.
Bohater spotkania: lustro z motywem kwiatów róż
Prowadzenie: Teatr Figur - Kraków
Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41

22.03.2014
Opowieść antykwariusza

Każdy przedmiot ma swoją historię. Każde pęknięcie lub rysa to znamię mijającego czasu i świadectwo wydarzeń, których były świadkiem. Wystarczy tylko poznać odpowiednią osobę – taką, która ma niezwykły dar ożywiania historii i przenoszenia słuchaczy w czasie i przestrzeni. Nieraz bardzo, bardzo daleko… Może nawet do... odległej Japonii?
Bohaterowie spotkania: japoński świecznik z motywem żurawi i żółwi oraz japońskie figurki
Prowadzenie: Teatr Bez Rzędów
Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26

5.04.2014
Zaczarowany flet

Wiatr niesie słodką melodię fletu. Słyszycie? Czujecie jak łagodnie i miękko muzyka oplata nasze ciała? Jak czule pieści nasze uszy? Czy to możliwe, że nic o tym nie wiedząc, jesteśmy poddawani działaniu czarów?
Bohater spotkania: flet
Prowadzenie: Stowarzyszenie Sztukmisja
Galeria Rzemiosła Artystycznego, Gmach Główny, al. 3 Maja 1

26.04.2014
Szesnaste urodziny królewny

Bajka o zaczarowanym wrzecionie, pięknej księżniczce i straszliwej, ale to naprawdę straszliwej wiedźmie.
Bohater spotkania: kołowrotek
Prowadzenie: Teatr Bez Rzędów
Galeria Rzemiosła Artystycznego, Gmach Główny, al. 3 Maja 1

10.05.2014
САМОВАР – ЦАРЬ ЧАЕПИТИЯ

(Samowar – car picia herbaty)
Czy bajkę można wyszumieć? Czy można ją usłyszeć w śpiewie buchającej pary? Czy bajka może pachnieć… herbatą? Garść historii o władcy, który lubił kipieć, choć wcale nie był złośnikiem.
Bohater spotkania: samowar
Prowadzenie: Teatr Figur - Kraków
Dom Józefa Mehoffera , ul. Krupnicza 26

24.05.2014
Złota klatka

Dla kogo śpiewał mały ptaszek zamknięty w złotej klatce? Jaką historię kryje w sobie nakręcany mechanizm? Być może uda nam się choć na chwilę odwrócić zaklęcie i posłuchać ptasiej opowieści
Bohater spotkania: klatka z kanarkiem
Prowadzenie: Stowarzyszenie Sztukmisja
Galeria Rzemiosła Artystycznego, Gmach Główny, al. 3 Maja 1

7.06.2014
O butach, które przyniosły szczęście

Przygody dzielnego młodzieńca, który wcale nie chciał być księciem
Bohater spotkania: buty pocztowca
Prowadzenie: Teatr Bez Rzędów
Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41

21.06.2014
Król nie chadza piechotą

Bajka o królu, który tak bardzo pragnął być wyjątkowy, że zapomniał o tym, jak łatwo stać się wyjątkowo śmiesznym.
Bohater spotkania: lektyka
Prowadzenie: Teatr Bez Rzędów
Galeria Rzemiosła Artystycznego, Gmach Główny , al. 3 Maja 1

Prowadzący:
TEATR BEZ RZĘDÓW
Założona przez Lecha Walickiego w 2008 roku nieformalna grupa teatralna skupiająca profesjonalnych młodych twórców, na co dzień związanych z teatrami w całej Polsce. Aktorzy TBR to profesjonaliści zarówno występujący na scenie dla dorosłych, jak i tworzący oryginalne spektakle skierowane do najmłodszej widowni.

TEATR FIGUR – KRAKÓW
Nowoczesny teatr formy, którego misją jest kreowanie autorskich spektakli i wydarzeń artystycznych, poszukiwanie nowych form wyrazu oraz „odnajdywanie współczesności” w tradycyjnych technikach lalkowych. Obok działalności artystycznej jednym z głównych celów TFK jest spopularyzowanie teatru lalkowego w Krakowie, stworzenie prężnego środowiska złożonego z artystów zajmujących się różnymi dziedzinami sztuki oraz publiczności aktywnie korzystającej z oferty TFK: warsztatów, dyskusji, paneli etc.

STOWARZYSZENIE SZTUKMISJA
Stowarzyszenie skupia ludzi przekonanych o sile i skuteczności szeroko pojętych działań scenicznych w edukowaniu, nobilitowaniu i inspirowaniu człowieka. Dąży do tworzenia, współtworzenia i wspierania różnorakich działań teatralnych i parateatralnych dających widzowi przestrzeń do przemyśleń i stawiających go wobec pytań o sens istnienia, istotę piękna, prawdy czy miłości.
-----------------------------------------------------------

PALETA DEBIUTANTA
Bul, bul, bul… Plusk… Hura! Naszym muzealnym debiutantom niestraszna jest ani rozlana farba ani zamoczone w niej dłonie. Raczkujący amatorzy sztuki uczą się przez zabawę.
Najmłodsze dzieci wraz z opiekunami zapraszamy na cykl warsztatów pt. „Paleta Debiutanta”, które odbywają się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach oraz w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka.
Podczas comiesięcznych spotkań maluchy poznają różnorodność otaczającego je świata i stawiają swe pierwsze kroki w krainie sztuki. Warsztaty prowadzone są w atmosferze twórczej zabawy przez animatorów z dużym doświadczeniem w pracy z małymi dziećmi. Stosowane przez nich w czasie warsztatów rozmaite bodźce zmysłowe pozwalają na odkrywanie przez maluchy w najbliższym otoczeniu nieznanych dotąd zapachów, dźwięków, faktur i wrażeń wzrokowych. Dla muzealnych debiutantów nie ma rzeczy niemożliwych – narzędziami artystycznego wyrazu są dla nich nie tylko tradycyjne przyrządy malarskie, ale również dłonie, stopy i, niepozorne na pierwszy rzut oka, przedmioty codziennego użytku. Wierzymy, że jak najwcześniejsze „zaprzyjaźnienie” dzieci ze sztuką wpływa pozytywnie na rozwój ich wrażliwości i rozwija kreatywne myślenie o świecie. Muzeum zaś jest dla nich miejscem eksperymentu: wciąż ciekawym, żywym i inspirującym.
Ci, którzy liczą, że z warsztatów wyjdą nieskazitelnie czyści, mogą się bardzo zawieść…

Informacje dodatkowe:
• Wstęp: 80 zł – karnet za cały cykl zajęć
• Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona.
• Informacje o formie płatności i rezerwacja: mmasternak@muzeum.krakow.pl


Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17

I grupa – wiek uczestników: 0-3 lat
niedziele, godzina 10.30-11.30
terminy:
23.03.2014, 27.04.2014, 25.05.2014, 15.06.2014
Prowadzenie: Agnieszka Nowakowska– grafik; od lat pasjonuje się arteterapią i szeroko rozumianą ekspresją twórczą. Prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i autorskie projekty artystyczne dla osób upośledzonych umysłowo.

II grupa: – wiek uczestników: 3-5 lat
niedziele, godzina 12.30-14.00
terminy:
29.03.2014, 27.04.2014, 11.05.2014, 8.06.2013
Prowadzenie: Agnieszka Drożdż - historyk sztuki, pedagog, animator i autorka zabaw plastyczno-edukacyjnych dla dzieci; współpracuje z Benedyktyńskim Instytutem Kultury. Członek fundacji New Era Art Jana Potockiego, w której odpowiada za koordynowanie projektów artystycznych i organizowanie wystaw w Galerii Sztuki Współczesnej *Pracownia* w piwnicach Pałacu pod Baranami.

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 1-3

I grupa – wiek uczestników: 3-5 lat
niedziele, godz. 12.30-14.00
terminy:
30.03.2014, 27.04.2014, 25.05.2014, 22.06.2014
Prowadzenie: Grażyna Szarugiewicz- pełna pozytywnej energii absolwentka Akademii Pedagogicznej i przewodniczka po Krakowie. Z najmłodszymi odkrywa tajemnice krakowskich zakamarków i muzealnych przedmiotów, współpracując z Uniwersytetem Dzieci zabiera młodych studentów na wycieczki naukowe.

II grupa – wiek uczestników: 0-3 lat
niedziele, godz. 10.30-11.30
terminy:
16.03.2014, 13.04.2014, 18.05.2014, 8.06.2014
Prowadzenie: Anna Pomykalska-Marczuk - absolwentka Wychowania Plastycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Od 2001 roku jest członkiem ZPAP (Związku Polskich Artystów Plastyków). Prowadzi zajęcia skierowane do dzieci jak i do osób niewidomych czy niepełnosprawnych intelektualnie. Zajmuje się także malarstwem, fotografią, jej prace biorą udział w krajowych i zagranicznych wystawach.

III grupa – wiek uczestników: 3-5 lat
niedziele, godz. 12.30-14.00
terminy:
16.03.2014, 13.04.2014, 18.05.2014, 1.06.2014
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz - absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, oligofrenopedagog, animator, edukator muzealny. Miłośniczka Młodej Polski, twórczości Stanisława Wyspiańskiego, osoby i zbiorów Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego oraz brudzących się w muzeum dzieci.

----------------------------------------------------------------------

KONIK MUZEALNY!
KONIK Muzealny to cykl warsztatów weekendowych objął swoim działaniem wszystkie Oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie.

Co niedzielę (za wyjątkiem świąt i wybranych, związanych ze świętami weekendów) odbywa się w innej galerii Muzeum. Zainspirowany różnorodnością zbiorów muzealnych przyjął formułę gry, którejuczestnicy - rodziny z dziećmi – mają okazję odkrywać kolejne tajemnice muzealnych galerii ucząc się i bawiąc równocześnie.

Cykl otrzymał dwukrotnie nagrodę „Złotego słonecznika” przyznawaną przez portal dla rodziców Czas Dzieci.

Informacje dodatkowe:

• Cykl skierowany jest przede wszystkim do rodzin z dziećmi w wieku 4-7 lat
• Warsztaty odbywają się w wyznaczane niedziele we wszystkich Oddziałach Muzeum
• Spotkania mają charakter otwarty. Uczestnicy mogą w każdej chwili włączyć się do zabawy
• skończyć ją w dowolnym momencie.
• Rozpoczynamy o godzinie 11.00. Uczestnicy mogą dołączyć w każdej chwili do godziny 13.00. Warsztaty kończą się o 14.00.
• Warsztaty nie wymagają rezerwacji poza wyjątkowymi, określonymi w kalendarium przypadkami.
• Przygotowana przez animatorów ścieżka wymaga zaangażowania całej rodziny.
• Wstęp: 15 zł od dziecka (dla opiekuna wstęp bezpłatny). Bilet rodzinny: 30 zł (max 3 dzieci, dla opiekuna wstęp bezpłatny)
• Opłaty dokonuje się w kasie muzeum bezpośrednio przez zajęciami.

16.02.2014 W świecie inspiracji muzycznych pana Karola
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem ul. Kasprusie 19
Wyruszamy w podróż do krainy muzyki. Podążając śladami Karola Szymanowskiego poznamy tradycje muzyczne różnych zakątków świata. Dowiemy się, skąd kompozytor czerpał inspiracje. Wspólnie wsłuchamy się w utwory Szymanowskiego i spróbujemy odnaleźć w nich niezwykłe dźwięki.
Prowadzenie: Klaudia Pazdan, Krzysztof Marchlak

23.02.2014, Kto mieszka w obrazie?
Kamienica Szołayskich,pl. Szczepański 9
Mały Mietek, doktor Lewandowski, Feliks – kim tak właściwie są postaci z obrazów młodopolskich artystów? Sprawdźmy, kogo malarze lubili, podziwiali, kochali? Poznajmy ich razem!
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz

2.03.2014, Opowieści zaczarowanego lasu
EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej
, pl. Sikorskiego 6
Zapraszamy wszystkich miłośników natury do świata leśnych stworzeń. Wspólnie wytropimy mieszkańców lasu, dowiemy się, kto ukrył się pomiędzy drzewami i na co polują myśliwi. Odkryjemy sekrety bohaterów, którzy przyjechali do lasu, aby podzielić się nimi z przyjaciółmi, myśląc, że nikt ich nie słyszy. Będziemy także cicho się skradać, aby zobaczyć, kto wybudował zamek w lesie i kto pierze ubrania w leśnym strumyku. Jeśli chcesz odkryć tajemnice zaczarowanego lasu, koniecznie do nas przyjdź!
Prowadzenie: Joanna Świtała, Hiacynta Sowa
UWAGA: Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w EUROPEUM – Ośrodku Kultury Europejskiej konieczna jest wcześniejsza rezerwacja: mmasternak@muzeum.krakow.pl

9.03.2014, Mehofferowe fashion show, czyli młodopolski pokaz mody
Dom Józefa Mehoffera
, ul. Krupnicza 26
Kapelusz, suknia… nie zapomnij o biżuterii! Co musiało pojawić się w szafie modnej damy lub gentelmana? W czym najchętniej pozowała pani Jadwiga? Przekonajmy się, czy Mehoffer był na bakier z modą!
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz, Paulina Chełmecka

16.03.2014, Stań w szranki! Turniej rycerski w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka
Pałac Biskupa Erazma Ciołka
, ul. Kanonicza 17
Podczas warsztatu rodzinnego uczestnicy rozwiązując zadania będą zdobywać Sprawności z Kodeksu Rycerza. Będą musieli więc wykazać się odwagą, wytrwałością i sprytem. W nagrodę każdy rycerz lub rycerkarzymają
prawo do własnego herbu.
Prowadzenie: Joanna Świtała, Iwona Dobrzańska-Wnęk

23.03.2014, It's a tea time! Sekrety z dna filiżanki.
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
, Rynek Główny 3
Czas na herbatę! Wspólnie zajrzyjmy w głąb filiżanki… Odwiedzając Sukiennice dowiecie się nie tylko, dlaczego ten napój cieszył się tak duży powodzeniem w Europie, ale też w czym go podawano. Dowiecie się, jakie wyroby ceramiczne królowały na stołach europejskich i czym różni się majolika od porcelany. Poznamy polskie i zagraniczne manufaktury fajansu. Odkryjemy też zwyczaje związane z ich wykorzystaniem.
Konik towarzyszy wystawie czasowej „Majolika z Nieborowa”.
Prowadzenie: Klaudia Pazdan, Agnieszka Drożdż

30.03.2014, Na polu bitwy – czyli o wielkich wojownikach i wojowniczkach starożytności
Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał, Galeria Sztuki Starożytnej
, ul. Pijarska 8
Wspólnie odkryjemy zabytki związane ze starożytnymi wodzami, herosami i wojownikami. Dowiemy się, jaki bóg opiekował się rzemiosłem wojennym, a jaki wykuwał broń dla wojowników i wojowniczek. Poznamy słynnego wodza starożytnych Greków i obejrzymy naczynia dekorowane scenami z eposu opowiadającego dzieje najsłynniejszej wojny starożytnego świata.
Prowadzenie: Dominika Świątoniowska, Paulina Chełmecka

6.04.2014, Dzieciaki z Matejkowej ferajny
Dom Jana Matejki
, ul. Floriańska 41
Nazywam się Helena. Jestem dziewczynką, to chyba od razu widać z imienia. Mam siedem lat i wkrótce skończę osiem…
Zaraz, zaraz… czy to dzieci z Bullerbyn? Ależ skąd! To dzieciaki z Floriańskiej! Dołącz do wesołej drużyny! Tym razem to dzieci Jana Matejki będą Twoimi przewodnikami po zakamarkach domu malarza. Zostaw swój autograf na rysunku mistrza, wejdź na palcach do jego pracowni, poprzeszkadzaj trochę przy malowaniu „Kopernika”!
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz, Joanna Tokarczyk

13.04.2014, Pascha i Wielkanoc. Świąteczne tajemnice Pałacu Biskupa Erazma Ciołka
Pałac Biskupa Erazma Ciołka
, ul. Kanonicza 17
Czy „pascha” to nazwa święta, a może słodki deser? Skąd wzięły się pisanki i baranek na wielkanocnym stole? Co to jest płaszczenica i jakie potrawy trzeba położyć na talerzu sederowym? Podczas warsztatów dowiecie się wielu ciekawostek związanych ze świętami żydowskiej Paschy oraz chrześcijańskiej Wielkiej Nocy i poznacie różne tradycje Wschodu i Zachodu – także od kuchni. Obrazy i rzeźby w galerii pomogą dowiedzieć się więcej o tym radosnym, świątecznym czasie.
Prowadzenie: Justyna Kamykowska

27.04.2014, Jak to jest zrobione – czyli z czego i jak tworzyli starożytni
Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał, Galeria Sztuki Starożytnej
, ul. Pijarska 8,
Dowiemy się, jak powstały wykonane przy użyciu jedynie prostych narzędzi zabytki, które dziś zachwycają zwiedzających muzeum. Przeniesiemy się do warsztatów starożytnych twórców i rzemieślników. Sprawdzimy, ile wysiłku kosztowało zamienienie marmurowej bryły w posąg Jowisza. Przekonamy się, z czego wytoczyć grecką amforę i czy brąz to tylko kolor czekolady? Poznamy skład starożytnych farb i pomalujemy egipski sarkofag. Pierwsi chrześcijanie odkryją przed nami tajemnice tkackich krosien.
Prowadzenie: Paulina Chełmecka, Dominika Świątoniowska

11.05.2014, Gwiazdy i anioły pod jednym dachem. Opowieści o krainach niebiańskich
Dom Jana Matejki
, ul. Floriańska 41
Jest noc. Kładziemy się do łóżka i patrzymy w sufit. Nagle pojawia się na nim rozgwieżdżone niebo... Nieprawdopodobne? W Domu Jana Matejki na pewno jest to możliwe. Kto wie, może wśród tysiąca migoczących gwiazd ujrzymy pewnego astronoma, a wędrując mleczną drogą spotkamy zamieszkujące niebiańską krainę istoty? Ciekawi jesteście, jak wyglądają i z jakiego powodu zagościły w domu przy Floriańskiej? Przekonajcie się sami!
Prowadzenie: Paulina Chełmecka, Krzysztof Marchlak


18.05.2014, Zielono mi!
Dom Józefa Mehoffera
,ul. Krupnicza 26
Czy wiesz, że po to, by wiosną zakwitły hiacynty, konwalie czy szafirki, należy je zasadzić jesienią? Jaki zapach wydziela lawenda czy sosna? Z których roślin artyści sporządzali barwniki? Jak dbać o rośliny jesienią i zimą? Uczestnicy warsztatów poznają różne gatunki drzew, krzewów oraz roślin, dowiedzą się o ich szerokim zastosowaniu – m.in. w sztuce czy przemyśle, przyporządkują rodzaje liści do drzew oraz stworzą zielnik ze swoimi ulubionymi roślinami.
Prowadzenie: Agnieszka Drożdż, Hiacynta Sowa

25.05.2014, Czy talent jest dziedziczny?
, EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej , pl. Sikorskiego 6
Warsztaty, podczas których dzieci dowiedzą się, czym jest drzewo genealogiczne. Na przykładzie wybranych artystów stworzą drzewa genealogiczne własnych rodzin, badając różne zależności. Podczas zajęć uczestnicy spróbują odkryć, co leży w kręgu ich zainteresowań – jaki mają talent…
Prowadzenie: Maria Prawelska, Kinga Lubowiecka
UWAGA: Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w EUROPEUM – Ośrodku Kultury Europejskiej konieczna jest wcześniejsza rezerwacja: mmasternak@muzeum.krakow.pl

1.06.2014, Co kraj to obyczaj. Dookoła świata z monetą w dłoni
Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego – Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej,
ul. Piłsudskiego 10-12
Jeśli lubisz podróże małe i duże to weź monetę do ręki, zamknij oczy i wyrusz z nami! Odbędziemy wspólnie podróż dookoła świata, dzięki której poznamy zwyczaje związane z pieniędzmi. Przekonacie się, czy wszędzie pieniądze mają taką samą wartość i czy monet używano tylko w celach płatniczych. Barwny świat płacideł pozwoli Wam poznać tradycje ludów żyjących w odległych, a czasem bliskich krainach.
Tym razem – w Dniu Dziecka – pieniądz przyniesie nam szczęście!
Prowadzenie: Klaudia Pazdan
UWAGA: Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego konieczna wcześniejsza rezerwacja: jguminska@muzeum.krakow.pl

29.06.2014, „Hej tam spod Tater”, czyli podhalańskie wariacje artystów związanych z Zakopanem
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem
, ul. Kasprusie 19
Poznaj artystów, dla których sztuka podhalańska stała się ważnym źródłem inspiracji. Odwiedź dawną Szkołę Przemysłu Drzewnego i zaprzyjaźnij się z jej nauczycielami, uczniami. Zobacz to, co zainteresowało Karola Szymanowskiego w Muzeum Tatrzańskim. Dowiedz się, dlaczego artyści – tacy jak Stanisław Ignacy Witkiewicz – bywali w Zakopanem. Drzeworyty, obrazy na szkle i muzyka wypełnią „Atmę” oraz zobrazują, w jaki sposób tradycje podhalańskie wpisały się w historię sztuki XX wieku.
Prowadzenie: Klaudia Pazdan, Krzysztof Marchlak

Sukiennice

LATAJĄCY DYWAN. OPOWIEŚCI PRZEDMIOTÓW.
Wybrane soboty, godz. 12.00

Sezon: luty–czerwiec 2014

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami… A co, jeśli wcale nie tak daleko, tylko tuż za rogiem, dzieją się rzeczy niezwykłe, rodem z niejednej baśni? Do udziału w cyklu spotkań zapraszamy tych, którzy są ciekawi historii drzemiących w muzealnych eksponatach.

Opowieści przedmiotów to cykl spotkań dla dzieci z rodzicami, odbywających się w konwencji miniatur teatralnych, w których ważną rolę odegra improwizacja i interakcja z widzem. Podstawową formą artystyczną jest tu opowieść przygotowana na kanwie baśni, legendy lub mitu. Natomiast tematem i bezpośrednią inspiracją do stworzenia opowieści stają się wybrane przykłady rzemiosła artystycznego, tkanin, biżuterii lub broni ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Informacje dodatkowe:

• Spotkania przeznaczone są dla dzieci w wieku mniej więcej 5–7 lat, odbywają się w wybrane soboty – o godzinie 12.00 – i trwają około 45 minut.
• Spotkania mają miejsce na terenie ekspozycji muzealnych.
• Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego na wszystkie spotkania obowiązuje rezerwacja: jguminska@muzeum.krakow.pl
• Rezerwacja na każde spotkanie rozpoczyna się dwa tygodnie przed terminem – od wtorku następującego po każdym spotkaniu można rezerwować miejsce na następne. Rezerwacja na pierwsze spotkanie: od 11.02.2014.
• Koszt: 5 zł od osoby.

22.02.2014
Niezwykłe naczynie

O pewnym garnku, który potrafił przemienić życie. O karze i nagrodzie. O pięknie, które nie wszyscy potrafią dostrzec.
Bohater spotkania: waza z motywem liści kasztanowca
Prowadzenie: Teatr Bez Rzędów
Kaienica Szołayskich, pl. Szczepański 9

8.03.2014
O królowej, która nie wiedziała

Skąd wiedzieć, jacy jesteśmy? Skąd wiedzieć, czy dobrze robimy? Kogo słuchać? Mamy, taty, koleżanek, a może... lustereczka? Zapraszamy na opowieść o królowej, która bardzo siebie nie lubiła, i dziewczynie, która bardzo lubiła świat.
Bohater spotkania: lustro z motywem kwiatów róż
Prowadzenie: Teatr Figur - Kraków
Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41

22.03.2014
Opowieść antykwariusza

Każdy przedmiot ma swoją historię. Każde pęknięcie lub rysa to znamię mijającego czasu i świadectwo wydarzeń, których były świadkiem. Wystarczy tylko poznać odpowiednią osobę – taką, która ma niezwykły dar ożywiania historii i przenoszenia słuchaczy w czasie i przestrzeni. Nieraz bardzo, bardzo daleko… Może nawet do... odległej Japonii?
Bohaterowie spotkania: japoński świecznik z motywem żurawi i żółwi oraz japońskie figurki
Prowadzenie: Teatr Bez Rzędów
Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26

5.04.2014
Zaczarowany flet

Wiatr niesie słodką melodię fletu. Słyszycie? Czujecie jak łagodnie i miękko muzyka oplata nasze ciała? Jak czule pieści nasze uszy? Czy to możliwe, że nic o tym nie wiedząc, jesteśmy poddawani działaniu czarów?
Bohater spotkania: flet
Prowadzenie: Stowarzyszenie Sztukmisja
Galeria Rzemiosła Artystycznego, Gmach Główny, al. 3 Maja 1

26.04.2014
Szesnaste urodziny królewny

Bajka o zaczarowanym wrzecionie, pięknej księżniczce i straszliwej, ale to naprawdę straszliwej wiedźmie.
Bohater spotkania: kołowrotek
Prowadzenie: Teatr Bez Rzędów
Galeria Rzemiosła Artystycznego, Gmach Główny, al. 3 Maja 1

10.05.2014
САМОВАР – ЦАРЬ ЧАЕПИТИЯ

(Samowar – car picia herbaty)
Czy bajkę można wyszumieć? Czy można ją usłyszeć w śpiewie buchającej pary? Czy bajka może pachnieć… herbatą? Garść historii o władcy, który lubił kipieć, choć wcale nie był złośnikiem.
Bohater spotkania: samowar
Prowadzenie: Teatr Figur - Kraków
Dom Józefa Mehoffera , ul. Krupnicza 26

24.05.2014
Złota klatka

Dla kogo śpiewał mały ptaszek zamknięty w złotej klatce? Jaką historię kryje w sobie nakręcany mechanizm? Być może uda nam się choć na chwilę odwrócić zaklęcie i posłuchać ptasiej opowieści
Bohater spotkania: klatka z kanarkiem
Prowadzenie: Stowarzyszenie Sztukmisja
Galeria Rzemiosła Artystycznego, Gmach Główny, al. 3 Maja 1

7.06.2014
O butach, które przyniosły szczęście

Przygody dzielnego młodzieńca, który wcale nie chciał być księciem
Bohater spotkania: buty pocztowca
Prowadzenie: Teatr Bez Rzędów
Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41

21.06.2014
Król nie chadza piechotą

Bajka o królu, który tak bardzo pragnął być wyjątkowy, że zapomniał o tym, jak łatwo stać się wyjątkowo śmiesznym.
Bohater spotkania: lektyka
Prowadzenie: Teatr Bez Rzędów
Galeria Rzemiosła Artystycznego, Gmach Główny , al. 3 Maja 1

Prowadzący:
TEATR BEZ RZĘDÓW
Założona przez Lecha Walickiego w 2008 roku nieformalna grupa teatralna skupiająca profesjonalnych młodych twórców, na co dzień związanych z teatrami w całej Polsce. Aktorzy TBR to profesjonaliści zarówno występujący na scenie dla dorosłych, jak i tworzący oryginalne spektakle skierowane do najmłodszej widowni.

TEATR FIGUR – KRAKÓW
Nowoczesny teatr formy, którego misją jest kreowanie autorskich spektakli i wydarzeń artystycznych, poszukiwanie nowych form wyrazu oraz „odnajdywanie współczesności” w tradycyjnych technikach lalkowych. Obok działalności artystycznej jednym z głównych celów TFK jest spopularyzowanie teatru lalkowego w Krakowie, stworzenie prężnego środowiska złożonego z artystów zajmujących się różnymi dziedzinami sztuki oraz publiczności aktywnie korzystającej z oferty TFK: warsztatów, dyskusji, paneli etc.

STOWARZYSZENIE SZTUKMISJA
Stowarzyszenie skupia ludzi przekonanych o sile i skuteczności szeroko pojętych działań scenicznych w edukowaniu, nobilitowaniu i inspirowaniu człowieka. Dąży do tworzenia, współtworzenia i wspierania różnorakich działań teatralnych i parateatralnych dających widzowi przestrzeń do przemyśleń i stawiających go wobec pytań o sens istnienia, istotę piękna, prawdy czy miłości.
------------------------------------------------------------------------

PALETA DEBIUTANTA
Bul, bul, bul… Plusk… Hura! Naszym muzealnym debiutantom niestraszna jest ani rozlana farba ani zamoczone w niej dłonie. Raczkujący amatorzy sztuki uczą się przez zabawę.
Najmłodsze dzieci wraz z opiekunami zapraszamy na cykl warsztatów pt. „Paleta Debiutanta”, które odbywają się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach oraz w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka.
Podczas comiesięcznych spotkań maluchy poznają różnorodność otaczającego je świata i stawiają swe pierwsze kroki w krainie sztuki. Warsztaty prowadzone są w atmosferze twórczej zabawy przez animatorów z dużym doświadczeniem w pracy z małymi dziećmi. Stosowane przez nich w czasie warsztatów rozmaite bodźce zmysłowe pozwalają na odkrywanie przez maluchy w najbliższym otoczeniu nieznanych dotąd zapachów, dźwięków, faktur i wrażeń wzrokowych. Dla muzealnych debiutantów nie ma rzeczy niemożliwych – narzędziami artystycznego wyrazu są dla nich nie tylko tradycyjne przyrządy malarskie, ale również dłonie, stopy i, niepozorne na pierwszy rzut oka, przedmioty codziennego użytku. Wierzymy, że jak najwcześniejsze „zaprzyjaźnienie” dzieci ze sztuką wpływa pozytywnie na rozwój ich wrażliwości i rozwija kreatywne myślenie o świecie. Muzeum zaś jest dla nich miejscem eksperymentu: wciąż ciekawym, żywym i inspirującym.
Ci, którzy liczą, że z warsztatów wyjdą nieskazitelnie czyści, mogą się bardzo zawieść…

Informacje dodatkowe:
• Wstęp: 80 zł – karnet za cały cykl zajęć
• Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona.
• Informacje o formie płatności i rezerwacja: mmasternak@muzeum.krakow.pl

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 1-3

I grupa – wiek uczestników: 3-5 lat
niedziele, godz. 12.30-14.00
terminy:
30.03.2014, 27.04.2014, 25.05.2014, 22.06.2014
Prowadzenie: Grażyna Szarugiewicz- pełna pozytywnej energii absolwentka Akademii Pedagogicznej i przewodniczka po Krakowie. Z najmłodszymi odkrywa tajemnice krakowskich zakamarków i muzealnych przedmiotów, współpracując z Uniwersytetem Dzieci zabiera młodych studentów na wycieczki naukowe.

II grupa – wiek uczestników: 0-3 lat
niedziele, godz. 10.30-11.30
terminy:
16.03.2014, 13.04.2014, 18.05.2014, 8.06.2014
Prowadzenie: Anna Pomykalska-Marczuk - absolwentka Wychowania Plastycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Od 2001 roku jest członkiem ZPAP (Związku Polskich Artystów Plastyków). Prowadzi zajęcia skierowane do dzieci jak i do osób niewidomych czy niepełnosprawnych intelektualnie. Zajmuje się także malarstwem, fotografią, jej prace biorą udział w krajowych i zagranicznych wystawach.

III grupa – wiek uczestników: 3-5 lat
niedziele, godz. 12.30-14.00
terminy:
16.03.2014, 13.04.2014, 18.05.2014, 1.06.2014
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz - absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, oligofrenopedagog, animator, edukator muzealny. Miłośniczka Młodej Polski, twórczości Stanisława Wyspiańskiego, osoby i zbiorów Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego oraz brudzących się w muzeum dzieci.

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17

I grupa – wiek uczestników: 0-3 lat
niedziele, godzina 10.30-11.30
terminy:
23.03.2014, 27.04.2014, 25.05.2014, 15.06.2014
Prowadzenie: Agnieszka Nowakowska– grafik; od lat pasjonuje się arteterapią i szeroko rozumianą ekspresją twórczą. Prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i autorskie projekty artystyczne dla osób upośledzonych umysłowo.

II grupa: – wiek uczestników: 3-5 lat
niedziele, godzina 12.30-14.00
terminy:
29.03.2014, 27.04.2014, 11.05.2014, 8.06.2013
Prowadzenie: Agnieszka Drożdż - historyk sztuki, pedagog, animator i autorka zabaw plastyczno-edukacyjnych dla dzieci; współpracuje z Benedyktyńskim Instytutem Kultury. Członek fundacji New Era Art Jana Potockiego, w której odpowiada za koordynowanie projektów artystycznych i organizowanie wystaw w Galerii Sztuki Współczesnej *Pracownia* w piwnicach Pałacu pod Baranami.-----------------------------------------------------------

KONIK MUZEALNY!
KONIK Muzealny to cykl warsztatów weekendowych objął swoim działaniem wszystkie Oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie.

Co niedzielę (za wyjątkiem świąt i wybranych, związanych ze świętami weekendów) odbywa się w innej galerii Muzeum. Zainspirowany różnorodnością zbiorów muzealnych przyjął formułę gry, którejuczestnicy - rodziny z dziećmi – mają okazję odkrywać kolejne tajemnice muzealnych galerii ucząc się i bawiąc równocześnie.

Cykl otrzymał dwukrotnie nagrodę „Złotego słonecznika” przyznawaną przez portal dla rodziców Czas Dzieci.

Informacje dodatkowe:

• Cykl skierowany jest przede wszystkim do rodzin z dziećmi w wieku 4-7 lat
• Warsztaty odbywają się w wyznaczane niedziele we wszystkich Oddziałach Muzeum
• Spotkania mają charakter otwarty. Uczestnicy mogą w każdej chwili włączyć się do zabawy
• skończyć ją w dowolnym momencie.
• Rozpoczynamy o godzinie 11.00. Uczestnicy mogą dołączyć w każdej chwili do godziny 13.00. Warsztaty kończą się o 14.00.
• Warsztaty nie wymagają rezerwacji poza wyjątkowymi, określonymi w kalendarium przypadkami.
• Przygotowana przez animatorów ścieżka wymaga zaangażowania całej rodziny.
• Wstęp: 15 zł od dziecka (dla opiekuna wstęp bezpłatny). Bilet rodzinny: 30 zł (max 3 dzieci, dla opiekuna wstęp bezpłatny)
• Opłaty dokonuje się w kasie muzeum bezpośrednio przez zajęciami.

16.02.2014 W świecie inspiracji muzycznych pana Karola
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem ul. Kasprusie 19
Wyruszamy w podróż do krainy muzyki. Podążając śladami Karola Szymanowskiego poznamy tradycje muzyczne różnych zakątków świata. Dowiemy się, skąd kompozytor czerpał inspiracje. Wspólnie wsłuchamy się w utwory Szymanowskiego i spróbujemy odnaleźć w nich niezwykłe dźwięki.
Prowadzenie: Klaudia Pazdan, Krzysztof Marchlak

23.02.2014, Kto mieszka w obrazie?
Kamienica Szołayskich,pl. Szczepański 9
Mały Mietek, doktor Lewandowski, Feliks – kim tak właściwie są postaci z obrazów młodopolskich artystów? Sprawdźmy, kogo malarze lubili, podziwiali, kochali? Poznajmy ich razem!
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz

2.03.2014, Opowieści zaczarowanego lasu
EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej
, pl. Sikorskiego 6
Zapraszamy wszystkich miłośników natury do świata leśnych stworzeń. Wspólnie wytropimy mieszkańców lasu, dowiemy się, kto ukrył się pomiędzy drzewami i na co polują myśliwi. Odkryjemy sekrety bohaterów, którzy przyjechali do lasu, aby podzielić się nimi z przyjaciółmi, myśląc, że nikt ich nie słyszy. Będziemy także cicho się skradać, aby zobaczyć, kto wybudował zamek w lesie i kto pierze ubrania w leśnym strumyku. Jeśli chcesz odkryć tajemnice zaczarowanego lasu, koniecznie do nas przyjdź!
Prowadzenie: Joanna Świtała, Hiacynta Sowa
UWAGA: Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w EUROPEUM – Ośrodku Kultury Europejskiej konieczna jest wcześniejsza rezerwacja: mmasternak@muzeum.krakow.pl

9.03.2014, Mehofferowe fashion show, czyli młodopolski pokaz mody
Dom Józefa Mehoffera
, ul. Krupnicza 26
Kapelusz, suknia… nie zapomnij o biżuterii! Co musiało pojawić się w szafie modnej damy lub gentelmana? W czym najchętniej pozowała pani Jadwiga? Przekonajmy się, czy Mehoffer był na bakier z modą!
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz, Paulina Chełmecka

16.03.2014, Stań w szranki! Turniej rycerski w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka
Pałac Biskupa Erazma Ciołka
, ul. Kanonicza 17
Podczas warsztatu rodzinnego uczestnicy rozwiązując zadania będą zdobywać Sprawności z Kodeksu Rycerza. Będą musieli więc wykazać się odwagą, wytrwałością i sprytem. W nagrodę każdy rycerz lub rycerkarzymają
prawo do własnego herbu.
Prowadzenie: Joanna Świtała, Iwona Dobrzańska-Wnęk

23.03.2014, It's a tea time! Sekrety z dna filiżanki.
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
, Rynek Główny 3
Czas na herbatę! Wspólnie zajrzyjmy w głąb filiżanki… Odwiedzając Sukiennice dowiecie się nie tylko, dlaczego ten napój cieszył się tak duży powodzeniem w Europie, ale też w czym go podawano. Dowiecie się, jakie wyroby ceramiczne królowały na stołach europejskich i czym różni się majolika od porcelany. Poznamy polskie i zagraniczne manufaktury fajansu. Odkryjemy też zwyczaje związane z ich wykorzystaniem.
Konik towarzyszy wystawie czasowej „Majolika z Nieborowa”.
Prowadzenie: Klaudia Pazdan, Agnieszka Drożdż

30.03.2014, Na polu bitwy – czyli o wielkich wojownikach i wojowniczkach starożytności
Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał, Galeria Sztuki Starożytnej
, ul. Pijarska 8
Wspólnie odkryjemy zabytki związane ze starożytnymi wodzami, herosami i wojownikami. Dowiemy się, jaki bóg opiekował się rzemiosłem wojennym, a jaki wykuwał broń dla wojowników i wojowniczek. Poznamy słynnego wodza starożytnych Greków i obejrzymy naczynia dekorowane scenami z eposu opowiadającego dzieje najsłynniejszej wojny starożytnego świata.
Prowadzenie: Dominika Świątoniowska, Paulina Chełmecka

6.04.2014, Dzieciaki z Matejkowej ferajny
Dom Jana Matejki
, ul. Floriańska 41
Nazywam się Helena. Jestem dziewczynką, to chyba od razu widać z imienia. Mam siedem lat i wkrótce skończę osiem…
Zaraz, zaraz… czy to dzieci z Bullerbyn? Ależ skąd! To dzieciaki z Floriańskiej! Dołącz do wesołej drużyny! Tym razem to dzieci Jana Matejki będą Twoimi przewodnikami po zakamarkach domu malarza. Zostaw swój autograf na rysunku mistrza, wejdź na palcach do jego pracowni, poprzeszkadzaj trochę przy malowaniu „Kopernika”!
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz, Joanna Tokarczyk

13.04.2014, Pascha i Wielkanoc. Świąteczne tajemnice Pałacu Biskupa Erazma Ciołka
Pałac Biskupa Erazma Ciołka
, ul. Kanonicza 17
Czy „pascha” to nazwa święta, a może słodki deser? Skąd wzięły się pisanki i baranek na wielkanocnym stole? Co to jest płaszczenica i jakie potrawy trzeba położyć na talerzu sederowym? Podczas warsztatów dowiecie się wielu ciekawostek związanych ze świętami żydowskiej Paschy oraz chrześcijańskiej Wielkiej Nocy i poznacie różne tradycje Wschodu i Zachodu – także od kuchni. Obrazy i rzeźby w galerii pomogą dowiedzieć się więcej o tym radosnym, świątecznym czasie.
Prowadzenie: Justyna Kamykowska

27.04.2014, Jak to jest zrobione – czyli z czego i jak tworzyli starożytni
Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał, Galeria Sztuki Starożytnej
, ul. Pijarska 8,
Dowiemy się, jak powstały wykonane przy użyciu jedynie prostych narzędzi zabytki, które dziś zachwycają zwiedzających muzeum. Przeniesiemy się do warsztatów starożytnych twórców i rzemieślników. Sprawdzimy, ile wysiłku kosztowało zamienienie marmurowej bryły w posąg Jowisza. Przekonamy się, z czego wytoczyć grecką amforę i czy brąz to tylko kolor czekolady? Poznamy skład starożytnych farb i pomalujemy egipski sarkofag. Pierwsi chrześcijanie odkryją przed nami tajemnice tkackich krosien.
Prowadzenie: Paulina Chełmecka, Dominika Świątoniowska

11.05.2014, Gwiazdy i anioły pod jednym dachem. Opowieści o krainach niebiańskich
Dom Jana Matejki
, ul. Floriańska 41
Jest noc. Kładziemy się do łóżka i patrzymy w sufit. Nagle pojawia się na nim rozgwieżdżone niebo... Nieprawdopodobne? W Domu Jana Matejki na pewno jest to możliwe. Kto wie, może wśród tysiąca migoczących gwiazd ujrzymy pewnego astronoma, a wędrując mleczną drogą spotkamy zamieszkujące niebiańską krainę istoty? Ciekawi jesteście, jak wyglądają i z jakiego powodu zagościły w domu przy Floriańskiej? Przekonajcie się sami!
Prowadzenie: Paulina Chełmecka, Krzysztof Marchlak


18.05.2014, Zielono mi!
Dom Józefa Mehoffera
,ul. Krupnicza 26
Czy wiesz, że po to, by wiosną zakwitły hiacynty, konwalie czy szafirki, należy je zasadzić jesienią? Jaki zapach wydziela lawenda czy sosna? Z których roślin artyści sporządzali barwniki? Jak dbać o rośliny jesienią i zimą? Uczestnicy warsztatów poznają różne gatunki drzew, krzewów oraz roślin, dowiedzą się o ich szerokim zastosowaniu – m.in. w sztuce czy przemyśle, przyporządkują rodzaje liści do drzew oraz stworzą zielnik ze swoimi ulubionymi roślinami.
Prowadzenie: Agnieszka Drożdż, Hiacynta Sowa

25.05.2014, Czy talent jest dziedziczny?
, EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej , pl. Sikorskiego 6
Warsztaty, podczas których dzieci dowiedzą się, czym jest drzewo genealogiczne. Na przykładzie wybranych artystów stworzą drzewa genealogiczne własnych rodzin, badając różne zależności. Podczas zajęć uczestnicy spróbują odkryć, co leży w kręgu ich zainteresowań – jaki mają talent…
Prowadzenie: Maria Prawelska, Kinga Lubowiecka
UWAGA: Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w EUROPEUM – Ośrodku Kultury Europejskiej konieczna jest wcześniejsza rezerwacja: mmasternak@muzeum.krakow.pl

1.06.2014, Co kraj to obyczaj. Dookoła świata z monetą w dłoni
Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego – Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej,
ul. Piłsudskiego 10-12
Jeśli lubisz podróże małe i duże to weź monetę do ręki, zamknij oczy i wyrusz z nami! Odbędziemy wspólnie podróż dookoła świata, dzięki której poznamy zwyczaje związane z pieniędzmi. Przekonacie się, czy wszędzie pieniądze mają taką samą wartość i czy monet używano tylko w celach płatniczych. Barwny świat płacideł pozwoli Wam poznać tradycje ludów żyjących w odległych, a czasem bliskich krainach.
Tym razem – w Dniu Dziecka – pieniądz przyniesie nam szczęście!
Prowadzenie: Klaudia Pazdan
UWAGA: Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego konieczna wcześniejsza rezerwacja: jguminska@muzeum.krakow.pl

29.06.2014, „Hej tam spod Tater”, czyli podhalańskie wariacje artystów związanych z Zakopanem
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem
, ul. Kasprusie 19
Poznaj artystów, dla których sztuka podhalańska stała się ważnym źródłem inspiracji. Odwiedź dawną Szkołę Przemysłu Drzewnego i zaprzyjaźnij się z jej nauczycielami, uczniami. Zobacz to, co zainteresowało Karola Szymanowskiego w Muzeum Tatrzańskim. Dowiedz się, dlaczego artyści – tacy jak Stanisław Ignacy Witkiewicz – bywali w Zakopanem. Drzeworyty, obrazy na szkle i muzyka wypełnią „Atmę” oraz zobrazują, w jaki sposób tradycje podhalańskie wpisały się w historię sztuki XX wieku.
Prowadzenie: Klaudia Pazdan, Krzysztof Marchlak

Dom Matejki

LATAJĄCY DYWAN. OPOWIEŚCI PRZEDMIOTÓW.
Wybrane soboty, godz. 12.00

Sezon: luty–czerwiec 2014

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami… A co, jeśli wcale nie tak daleko, tylko tuż za rogiem, dzieją się rzeczy niezwykłe, rodem z niejednej baśni? Do udziału w cyklu spotkań zapraszamy tych, którzy są ciekawi historii drzemiących w muzealnych eksponatach.

Opowieści przedmiotów to cykl spotkań dla dzieci z rodzicami, odbywających się w konwencji miniatur teatralnych, w których ważną rolę odegra improwizacja i interakcja z widzem. Podstawową formą artystyczną jest tu opowieść przygotowana na kanwie baśni, legendy lub mitu. Natomiast tematem i bezpośrednią inspiracją do stworzenia opowieści stają się wybrane przykłady rzemiosła artystycznego, tkanin, biżuterii lub broni ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Informacje dodatkowe:

• Spotkania przeznaczone są dla dzieci w wieku mniej więcej 5–7 lat, odbywają się w wybrane soboty – o godzinie 12.00 – i trwają około 45 minut.
• Spotkania mają miejsce na terenie ekspozycji muzealnych.
• Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego na wszystkie spotkania obowiązuje rezerwacja: jguminska@muzeum.krakow.pl
• Rezerwacja na każde spotkanie rozpoczyna się dwa tygodnie przed terminem – od wtorku następującego po każdym spotkaniu można rezerwować miejsce na następne. Rezerwacja na pierwsze spotkanie: od 11.02.2014.
• Koszt: 5 zł od osoby.

22.02.2014
Niezwykłe naczynie

O pewnym garnku, który potrafił przemienić życie. O karze i nagrodzie. O pięknie, które nie wszyscy potrafią dostrzec.
Bohater spotkania: waza z motywem liści kasztanowca
Prowadzenie: Teatr Bez Rzędów
Kaienica Szołayskich, pl. Szczepański 9

8.03.2014
O królowej, która nie wiedziała

Skąd wiedzieć, jacy jesteśmy? Skąd wiedzieć, czy dobrze robimy? Kogo słuchać? Mamy, taty, koleżanek, a może... lustereczka? Zapraszamy na opowieść o królowej, która bardzo siebie nie lubiła, i dziewczynie, która bardzo lubiła świat.
Bohater spotkania: lustro z motywem kwiatów róż
Prowadzenie: Teatr Figur - Kraków
Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41

22.03.2014
Opowieść antykwariusza

Każdy przedmiot ma swoją historię. Każde pęknięcie lub rysa to znamię mijającego czasu i świadectwo wydarzeń, których były świadkiem. Wystarczy tylko poznać odpowiednią osobę – taką, która ma niezwykły dar ożywiania historii i przenoszenia słuchaczy w czasie i przestrzeni. Nieraz bardzo, bardzo daleko… Może nawet do... odległej Japonii?
Bohaterowie spotkania: japoński świecznik z motywem żurawi i żółwi oraz japońskie figurki
Prowadzenie: Teatr Bez Rzędów
Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26

5.04.2014
Zaczarowany flet

Wiatr niesie słodką melodię fletu. Słyszycie? Czujecie jak łagodnie i miękko muzyka oplata nasze ciała? Jak czule pieści nasze uszy? Czy to możliwe, że nic o tym nie wiedząc, jesteśmy poddawani działaniu czarów?
Bohater spotkania: flet
Prowadzenie: Stowarzyszenie Sztukmisja
Galeria Rzemiosła Artystycznego, Gmach Główny, al. 3 Maja 1

26.04.2014
Szesnaste urodziny królewny

Bajka o zaczarowanym wrzecionie, pięknej księżniczce i straszliwej, ale to naprawdę straszliwej wiedźmie.
Bohater spotkania: kołowrotek
Prowadzenie: Teatr Bez Rzędów
Galeria Rzemiosła Artystycznego, Gmach Główny, al. 3 Maja 1

10.05.2014
САМОВАР – ЦАРЬ ЧАЕПИТИЯ

(Samowar – car picia herbaty)
Czy bajkę można wyszumieć? Czy można ją usłyszeć w śpiewie buchającej pary? Czy bajka może pachnieć… herbatą? Garść historii o władcy, który lubił kipieć, choć wcale nie był złośnikiem.
Bohater spotkania: samowar
Prowadzenie: Teatr Figur - Kraków
Dom Józefa Mehoffera , ul. Krupnicza 26

24.05.2014
Złota klatka

Dla kogo śpiewał mały ptaszek zamknięty w złotej klatce? Jaką historię kryje w sobie nakręcany mechanizm? Być może uda nam się choć na chwilę odwrócić zaklęcie i posłuchać ptasiej opowieści
Bohater spotkania: klatka z kanarkiem
Prowadzenie: Stowarzyszenie Sztukmisja
Galeria Rzemiosła Artystycznego, Gmach Główny, al. 3 Maja 1

7.06.2014
O butach, które przyniosły szczęście

Przygody dzielnego młodzieńca, który wcale nie chciał być księciem
Bohater spotkania: buty pocztowca
Prowadzenie: Teatr Bez Rzędów
Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41

21.06.2014
Król nie chadza piechotą

Bajka o królu, który tak bardzo pragnął być wyjątkowy, że zapomniał o tym, jak łatwo stać się wyjątkowo śmiesznym.
Bohater spotkania: lektyka
Prowadzenie: Teatr Bez Rzędów
Galeria Rzemiosła Artystycznego, Gmach Główny , al. 3 Maja 1

Prowadzący:
TEATR BEZ RZĘDÓW
Założona przez Lecha Walickiego w 2008 roku nieformalna grupa teatralna skupiająca profesjonalnych młodych twórców, na co dzień związanych z teatrami w całej Polsce. Aktorzy TBR to profesjonaliści zarówno występujący na scenie dla dorosłych, jak i tworzący oryginalne spektakle skierowane do najmłodszej widowni.

TEATR FIGUR – KRAKÓW
Nowoczesny teatr formy, którego misją jest kreowanie autorskich spektakli i wydarzeń artystycznych, poszukiwanie nowych form wyrazu oraz „odnajdywanie współczesności” w tradycyjnych technikach lalkowych. Obok działalności artystycznej jednym z głównych celów TFK jest spopularyzowanie teatru lalkowego w Krakowie, stworzenie prężnego środowiska złożonego z artystów zajmujących się różnymi dziedzinami sztuki oraz publiczności aktywnie korzystającej z oferty TFK: warsztatów, dyskusji, paneli etc.

STOWARZYSZENIE SZTUKMISJA
Stowarzyszenie skupia ludzi przekonanych o sile i skuteczności szeroko pojętych działań scenicznych w edukowaniu, nobilitowaniu i inspirowaniu człowieka. Dąży do tworzenia, współtworzenia i wspierania różnorakich działań teatralnych i parateatralnych dających widzowi przestrzeń do przemyśleń i stawiających go wobec pytań o sens istnienia, istotę piękna, prawdy czy miłości.

------------------------------------------------------------------------------

PALETA DEBIUTANTA
Bul, bul, bul… Plusk… Hura! Naszym muzealnym debiutantom niestraszna jest ani rozlana farba ani zamoczone w niej dłonie. Raczkujący amatorzy sztuki uczą się przez zabawę.
Najmłodsze dzieci wraz z opiekunami zapraszamy na cykl warsztatów pt. „Paleta Debiutanta”, które odbywają się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach oraz w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka.
Podczas comiesięcznych spotkań maluchy poznają różnorodność otaczającego je świata i stawiają swe pierwsze kroki w krainie sztuki. Warsztaty prowadzone są w atmosferze twórczej zabawy przez animatorów z dużym doświadczeniem w pracy z małymi dziećmi. Stosowane przez nich w czasie warsztatów rozmaite bodźce zmysłowe pozwalają na odkrywanie przez maluchy w najbliższym otoczeniu nieznanych dotąd zapachów, dźwięków, faktur i wrażeń wzrokowych. Dla muzealnych debiutantów nie ma rzeczy niemożliwych – narzędziami artystycznego wyrazu są dla nich nie tylko tradycyjne przyrządy malarskie, ale również dłonie, stopy i, niepozorne na pierwszy rzut oka, przedmioty codziennego użytku. Wierzymy, że jak najwcześniejsze „zaprzyjaźnienie” dzieci ze sztuką wpływa pozytywnie na rozwój ich wrażliwości i rozwija kreatywne myślenie o świecie. Muzeum zaś jest dla nich miejscem eksperymentu: wciąż ciekawym, żywym i inspirującym.
Ci, którzy liczą, że z warsztatów wyjdą nieskazitelnie czyści, mogą się bardzo zawieść…

Informacje dodatkowe:
• Wstęp: 80 zł – karnet za cały cykl zajęć
• Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona.
• Informacje o formie płatności i rezerwacja: mmasternak@muzeum.krakow.pl


Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17

I grupa – wiek uczestników: 0-3 lat
niedziele, godzina 10.30-11.30
terminy:
23.03.2014, 27.04.2014, 25.05.2014, 15.06.2014
Prowadzenie: Agnieszka Nowakowska– grafik; od lat pasjonuje się arteterapią i szeroko rozumianą ekspresją twórczą. Prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i autorskie projekty artystyczne dla osób upośledzonych umysłowo.

II grupa: – wiek uczestników: 3-5 lat
niedziele, godzina 12.30-14.00
terminy:
29.03.2014, 27.04.2014, 11.05.2014, 8.06.2013
Prowadzenie: Agnieszka Drożdż - historyk sztuki, pedagog, animator i autorka zabaw plastyczno-edukacyjnych dla dzieci; współpracuje z Benedyktyńskim Instytutem Kultury. Członek fundacji New Era Art Jana Potockiego, w której odpowiada za koordynowanie projektów artystycznych i organizowanie wystaw w Galerii Sztuki Współczesnej *Pracownia* w piwnicach Pałacu pod Baranami.

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 1-3

I grupa – wiek uczestników: 3-5 lat
niedziele, godz. 12.30-14.00
terminy:
30.03.2014, 27.04.2014, 25.05.2014, 22.06.2014
Prowadzenie: Grażyna Szarugiewicz- pełna pozytywnej energii absolwentka Akademii Pedagogicznej i przewodniczka po Krakowie. Z najmłodszymi odkrywa tajemnice krakowskich zakamarków i muzealnych przedmiotów, współpracując z Uniwersytetem Dzieci zabiera młodych studentów na wycieczki naukowe.

II grupa – wiek uczestników: 0-3 lat
niedziele, godz. 10.30-11.30
terminy:
16.03.2014, 13.04.2014, 18.05.2014, 8.06.2014
Prowadzenie: Anna Pomykalska-Marczuk - absolwentka Wychowania Plastycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Od 2001 roku jest członkiem ZPAP (Związku Polskich Artystów Plastyków). Prowadzi zajęcia skierowane do dzieci jak i do osób niewidomych czy niepełnosprawnych intelektualnie. Zajmuje się także malarstwem, fotografią, jej prace biorą udział w krajowych i zagranicznych wystawach.

III grupa – wiek uczestników: 3-5 lat
niedziele, godz. 12.30-14.00
terminy:
16.03.2014, 13.04.2014, 18.05.2014, 1.06.2014
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz - absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, oligofrenopedagog, animator, edukator muzealny. Miłośniczka Młodej Polski, twórczości Stanisława Wyspiańskiego, osoby i zbiorów Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego oraz brudzących się w muzeum dzieci.

------------------------------------------------

KONIK MUZEALNY!
KONIK Muzealny to cykl warsztatów weekendowych objął swoim działaniem wszystkie Oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie.

Co niedzielę (za wyjątkiem świąt i wybranych, związanych ze świętami weekendów) odbywa się w innej galerii Muzeum. Zainspirowany różnorodnością zbiorów muzealnych przyjął formułę gry, którejuczestnicy - rodziny z dziećmi – mają okazję odkrywać kolejne tajemnice muzealnych galerii ucząc się i bawiąc równocześnie.

Cykl otrzymał dwukrotnie nagrodę „Złotego słonecznika” przyznawaną przez portal dla rodziców Czas Dzieci.

Informacje dodatkowe:

• Cykl skierowany jest przede wszystkim do rodzin z dziećmi w wieku 4-7 lat
• Warsztaty odbywają się w wyznaczane niedziele we wszystkich Oddziałach Muzeum
• Spotkania mają charakter otwarty. Uczestnicy mogą w każdej chwili włączyć się do zabawy
• skończyć ją w dowolnym momencie.
• Rozpoczynamy o godzinie 11.00. Uczestnicy mogą dołączyć w każdej chwili do godziny 13.00. Warsztaty kończą się o 14.00.
• Warsztaty nie wymagają rezerwacji poza wyjątkowymi, określonymi w kalendarium przypadkami.
• Przygotowana przez animatorów ścieżka wymaga zaangażowania całej rodziny.
• Wstęp: 15 zł od dziecka (dla opiekuna wstęp bezpłatny). Bilet rodzinny: 30 zł (max 3 dzieci, dla opiekuna wstęp bezpłatny)
• Opłaty dokonuje się w kasie muzeum bezpośrednio przez zajęciami.

16.02.2014 W świecie inspiracji muzycznych pana Karola
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem ul. Kasprusie 19
Wyruszamy w podróż do krainy muzyki. Podążając śladami Karola Szymanowskiego poznamy tradycje muzyczne różnych zakątków świata. Dowiemy się, skąd kompozytor czerpał inspiracje. Wspólnie wsłuchamy się w utwory Szymanowskiego i spróbujemy odnaleźć w nich niezwykłe dźwięki.
Prowadzenie: Klaudia Pazdan, Krzysztof Marchlak

23.02.2014, Kto mieszka w obrazie?
Kamienica Szołayskich,pl. Szczepański 9
Mały Mietek, doktor Lewandowski, Feliks – kim tak właściwie są postaci z obrazów młodopolskich artystów? Sprawdźmy, kogo malarze lubili, podziwiali, kochali? Poznajmy ich razem!
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz

2.03.2014, Opowieści zaczarowanego lasu
EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej
, pl. Sikorskiego 6
Zapraszamy wszystkich miłośników natury do świata leśnych stworzeń. Wspólnie wytropimy mieszkańców lasu, dowiemy się, kto ukrył się pomiędzy drzewami i na co polują myśliwi. Odkryjemy sekrety bohaterów, którzy przyjechali do lasu, aby podzielić się nimi z przyjaciółmi, myśląc, że nikt ich nie słyszy. Będziemy także cicho się skradać, aby zobaczyć, kto wybudował zamek w lesie i kto pierze ubrania w leśnym strumyku. Jeśli chcesz odkryć tajemnice zaczarowanego lasu, koniecznie do nas przyjdź!
Prowadzenie: Joanna Świtała, Hiacynta Sowa
UWAGA: Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w EUROPEUM – Ośrodku Kultury Europejskiej konieczna jest wcześniejsza rezerwacja: mmasternak@muzeum.krakow.pl

9.03.2014, Mehofferowe fashion show, czyli młodopolski pokaz mody
Dom Józefa Mehoffera
, ul. Krupnicza 26
Kapelusz, suknia… nie zapomnij o biżuterii! Co musiało pojawić się w szafie modnej damy lub gentelmana? W czym najchętniej pozowała pani Jadwiga? Przekonajmy się, czy Mehoffer był na bakier z modą!
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz, Paulina Chełmecka

16.03.2014, Stań w szranki! Turniej rycerski w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka
Pałac Biskupa Erazma Ciołka
, ul. Kanonicza 17
Podczas warsztatu rodzinnego uczestnicy rozwiązując zadania będą zdobywać Sprawności z Kodeksu Rycerza. Będą musieli więc wykazać się odwagą, wytrwałością i sprytem. W nagrodę każdy rycerz lub rycerkarzymają
prawo do własnego herbu.
Prowadzenie: Joanna Świtała, Iwona Dobrzańska-Wnęk

23.03.2014, It's a tea time! Sekrety z dna filiżanki.
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
, Rynek Główny 3
Czas na herbatę! Wspólnie zajrzyjmy w głąb filiżanki… Odwiedzając Sukiennice dowiecie się nie tylko, dlaczego ten napój cieszył się tak duży powodzeniem w Europie, ale też w czym go podawano. Dowiecie się, jakie wyroby ceramiczne królowały na stołach europejskich i czym różni się majolika od porcelany. Poznamy polskie i zagraniczne manufaktury fajansu. Odkryjemy też zwyczaje związane z ich wykorzystaniem.
Konik towarzyszy wystawie czasowej „Majolika z Nieborowa”.
Prowadzenie: Klaudia Pazdan, Agnieszka Drożdż

30.03.2014, Na polu bitwy – czyli o wielkich wojownikach i wojowniczkach starożytności
Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał, Galeria Sztuki Starożytnej
, ul. Pijarska 8
Wspólnie odkryjemy zabytki związane ze starożytnymi wodzami, herosami i wojownikami. Dowiemy się, jaki bóg opiekował się rzemiosłem wojennym, a jaki wykuwał broń dla wojowników i wojowniczek. Poznamy słynnego wodza starożytnych Greków i obejrzymy naczynia dekorowane scenami z eposu opowiadającego dzieje najsłynniejszej wojny starożytnego świata.
Prowadzenie: Dominika Świątoniowska, Paulina Chełmecka

6.04.2014, Dzieciaki z Matejkowej ferajny
Dom Jana Matejki
, ul. Floriańska 41
Nazywam się Helena. Jestem dziewczynką, to chyba od razu widać z imienia. Mam siedem lat i wkrótce skończę osiem…
Zaraz, zaraz… czy to dzieci z Bullerbyn? Ależ skąd! To dzieciaki z Floriańskiej! Dołącz do wesołej drużyny! Tym razem to dzieci Jana Matejki będą Twoimi przewodnikami po zakamarkach domu malarza. Zostaw swój autograf na rysunku mistrza, wejdź na palcach do jego pracowni, poprzeszkadzaj trochę przy malowaniu „Kopernika”!
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz, Joanna Tokarczyk

13.04.2014, Pascha i Wielkanoc. Świąteczne tajemnice Pałacu Biskupa Erazma Ciołka
Pałac Biskupa Erazma Ciołka
, ul. Kanonicza 17
Czy „pascha” to nazwa święta, a może słodki deser? Skąd wzięły się pisanki i baranek na wielkanocnym stole? Co to jest płaszczenica i jakie potrawy trzeba położyć na talerzu sederowym? Podczas warsztatów dowiecie się wielu ciekawostek związanych ze świętami żydowskiej Paschy oraz chrześcijańskiej Wielkiej Nocy i poznacie różne tradycje Wschodu i Zachodu – także od kuchni. Obrazy i rzeźby w galerii pomogą dowiedzieć się więcej o tym radosnym, świątecznym czasie.
Prowadzenie: Justyna Kamykowska

27.04.2014, Jak to jest zrobione – czyli z czego i jak tworzyli starożytni
Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał, Galeria Sztuki Starożytnej
, ul. Pijarska 8,
Dowiemy się, jak powstały wykonane przy użyciu jedynie prostych narzędzi zabytki, które dziś zachwycają zwiedzających muzeum. Przeniesiemy się do warsztatów starożytnych twórców i rzemieślników. Sprawdzimy, ile wysiłku kosztowało zamienienie marmurowej bryły w posąg Jowisza. Przekonamy się, z czego wytoczyć grecką amforę i czy brąz to tylko kolor czekolady? Poznamy skład starożytnych farb i pomalujemy egipski sarkofag. Pierwsi chrześcijanie odkryją przed nami tajemnice tkackich krosien.
Prowadzenie: Paulina Chełmecka, Dominika Świątoniowska

11.05.2014, Gwiazdy i anioły pod jednym dachem. Opowieści o krainach niebiańskich
Dom Jana Matejki
, ul. Floriańska 41
Jest noc. Kładziemy się do łóżka i patrzymy w sufit. Nagle pojawia się na nim rozgwieżdżone niebo... Nieprawdopodobne? W Domu Jana Matejki na pewno jest to możliwe. Kto wie, może wśród tysiąca migoczących gwiazd ujrzymy pewnego astronoma, a wędrując mleczną drogą spotkamy zamieszkujące niebiańską krainę istoty? Ciekawi jesteście, jak wyglądają i z jakiego powodu zagościły w domu przy Floriańskiej? Przekonajcie się sami!
Prowadzenie: Paulina Chełmecka, Krzysztof Marchlak

18.05.2014, Zielono mi!
Dom Józefa Mehoffera
,ul. Krupnicza 26
Czy wiesz, że po to, by wiosną zakwitły hiacynty, konwalie czy szafirki, należy je zasadzić jesienią? Jaki zapach wydziela lawenda czy sosna? Z których roślin artyści sporządzali barwniki? Jak dbać o rośliny jesienią i zimą? Uczestnicy warsztatów poznają różne gatunki drzew, krzewów oraz roślin, dowiedzą się o ich szerokim zastosowaniu – m.in. w sztuce czy przemyśle, przyporządkują rodzaje liści do drzew oraz stworzą zielnik ze swoimi ulubionymi roślinami.
Prowadzenie: Agnieszka Drożdż, Hiacynta Sowa

25.05.2014, Czy talent jest dziedziczny?
, EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej , pl. Sikorskiego 6
Warsztaty, podczas których dzieci dowiedzą się, czym jest drzewo genealogiczne. Na przykładzie wybranych artystów stworzą drzewa genealogiczne własnych rodzin, badając różne zależności. Podczas zajęć uczestnicy spróbują odkryć, co leży w kręgu ich zainteresowań – jaki mają talent…
Prowadzenie: Maria Prawelska, Kinga Lubowiecka
UWAGA: Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w EUROPEUM – Ośrodku Kultury Europejskiej konieczna jest wcześniejsza rezerwacja: mmasternak@muzeum.krakow.pl

1.06.2014, Co kraj to obyczaj. Dookoła świata z monetą w dłoni
Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego – Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej,
ul. Piłsudskiego 10-12
Jeśli lubisz podróże małe i duże to weź monetę do ręki, zamknij oczy i wyrusz z nami! Odbędziemy wspólnie podróż dookoła świata, dzięki której poznamy zwyczaje związane z pieniędzmi. Przekonacie się, czy wszędzie pieniądze mają taką samą wartość i czy monet używano tylko w celach płatniczych. Barwny świat płacideł pozwoli Wam poznać tradycje ludów żyjących w odległych, a czasem bliskich krainach.
Tym razem – w Dniu Dziecka – pieniądz przyniesie nam szczęście!
Prowadzenie: Klaudia Pazdan
UWAGA: Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego konieczna wcześniejsza rezerwacja: jguminska@muzeum.krakow.pl

29.06.2014, „Hej tam spod Tater”, czyli podhalańskie wariacje artystów związanych z Zakopanem
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem
, ul. Kasprusie 19
Poznaj artystów, dla których sztuka podhalańska stała się ważnym źródłem inspiracji. Odwiedź dawną Szkołę Przemysłu Drzewnego i zaprzyjaźnij się z jej nauczycielami, uczniami. Zobacz to, co zainteresowało Karola Szymanowskiego w Muzeum Tatrzańskim. Dowiedz się, dlaczego artyści – tacy jak Stanisław Ignacy Witkiewicz – bywali w Zakopanem. Drzeworyty, obrazy na szkle i muzyka wypełnią „Atmę” oraz zobrazują, w jaki sposób tradycje podhalańskie wpisały się w historię sztuki XX wieku.
Prowadzenie: Klaudia Pazdan, Krzysztof Marchlak

Kamienica Szołayskich

LATAJĄCY DYWAN. OPOWIEŚCI PRZEDMIOTÓW.
Wybrane soboty, godz. 12.00

Sezon: luty–czerwiec 2014

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami… A co, jeśli wcale nie tak daleko, tylko tuż za rogiem, dzieją się rzeczy niezwykłe, rodem z niejednej baśni? Do udziału w cyklu spotkań zapraszamy tych, którzy są ciekawi historii drzemiących w muzealnych eksponatach.

Opowieści przedmiotów to cykl spotkań dla dzieci z rodzicami, odbywających się w konwencji miniatur teatralnych, w których ważną rolę odegra improwizacja i interakcja z widzem. Podstawową formą artystyczną jest tu opowieść przygotowana na kanwie baśni, legendy lub mitu. Natomiast tematem i bezpośrednią inspiracją do stworzenia opowieści stają się wybrane przykłady rzemiosła artystycznego, tkanin, biżuterii lub broni ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Informacje dodatkowe:

• Spotkania przeznaczone są dla dzieci w wieku mniej więcej 5–7 lat, odbywają się w wybrane soboty – o godzinie 12.00 – i trwają około 45 minut.
• Spotkania mają miejsce na terenie ekspozycji muzealnych.
• Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego na wszystkie spotkania obowiązuje rezerwacja: jguminska@muzeum.krakow.pl
• Rezerwacja na każde spotkanie rozpoczyna się dwa tygodnie przed terminem – od wtorku następującego po każdym spotkaniu można rezerwować miejsce na następne. Rezerwacja na pierwsze spotkanie: od 11.02.2014.
• Koszt: 5 zł od osoby.

22.02.2014
Niezwykłe naczynie

O pewnym garnku, który potrafił przemienić życie. O karze i nagrodzie. O pięknie, które nie wszyscy potrafią dostrzec.
Bohater spotkania: waza z motywem liści kasztanowca
Prowadzenie: Teatr Bez Rzędów
Kaienica Szołayskich, pl. Szczepański 9

8.03.2014
O królowej, która nie wiedziała

Skąd wiedzieć, jacy jesteśmy? Skąd wiedzieć, czy dobrze robimy? Kogo słuchać? Mamy, taty, koleżanek, a może... lustereczka? Zapraszamy na opowieść o królowej, która bardzo siebie nie lubiła, i dziewczynie, która bardzo lubiła świat.
Bohater spotkania: lustro z motywem kwiatów róż
Prowadzenie: Teatr Figur - Kraków
Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41

22.03.2014
Opowieść antykwariusza

Każdy przedmiot ma swoją historię. Każde pęknięcie lub rysa to znamię mijającego czasu i świadectwo wydarzeń, których były świadkiem. Wystarczy tylko poznać odpowiednią osobę – taką, która ma niezwykły dar ożywiania historii i przenoszenia słuchaczy w czasie i przestrzeni. Nieraz bardzo, bardzo daleko… Może nawet do... odległej Japonii?
Bohaterowie spotkania: japoński świecznik z motywem żurawi i żółwi oraz japońskie figurki
Prowadzenie: Teatr Bez Rzędów
Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26

5.04.2014
Zaczarowany flet

Wiatr niesie słodką melodię fletu. Słyszycie? Czujecie jak łagodnie i miękko muzyka oplata nasze ciała? Jak czule pieści nasze uszy? Czy to możliwe, że nic o tym nie wiedząc, jesteśmy poddawani działaniu czarów?
Bohater spotkania: flet
Prowadzenie: Stowarzyszenie Sztukmisja
Galeria Rzemiosła Artystycznego, Gmach Główny, al. 3 Maja 1

26.04.2014
Szesnaste urodziny królewny

Bajka o zaczarowanym wrzecionie, pięknej księżniczce i straszliwej, ale to naprawdę straszliwej wiedźmie.
Bohater spotkania: kołowrotek
Prowadzenie: Teatr Bez Rzędów
Galeria Rzemiosła Artystycznego, Gmach Główny, al. 3 Maja 1

10.05.2014
САМОВАР – ЦАРЬ ЧАЕПИТИЯ

(Samowar – car picia herbaty)
Czy bajkę można wyszumieć? Czy można ją usłyszeć w śpiewie buchającej pary? Czy bajka może pachnieć… herbatą? Garść historii o władcy, który lubił kipieć, choć wcale nie był złośnikiem.
Bohater spotkania: samowar
Prowadzenie: Teatr Figur - Kraków
Dom Józefa Mehoffera , ul. Krupnicza 26

24.05.2014
Złota klatka

Dla kogo śpiewał mały ptaszek zamknięty w złotej klatce? Jaką historię kryje w sobie nakręcany mechanizm? Być może uda nam się choć na chwilę odwrócić zaklęcie i posłuchać ptasiej opowieści
Bohater spotkania: klatka z kanarkiem
Prowadzenie: Stowarzyszenie Sztukmisja
Galeria Rzemiosła Artystycznego, Gmach Główny, al. 3 Maja 1

7.06.2014
O butach, które przyniosły szczęście

Przygody dzielnego młodzieńca, który wcale nie chciał być księciem
Bohater spotkania: buty pocztowca
Prowadzenie: Teatr Bez Rzędów
Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41

21.06.2014
Król nie chadza piechotą

Bajka o królu, który tak bardzo pragnął być wyjątkowy, że zapomniał o tym, jak łatwo stać się wyjątkowo śmiesznym.
Bohater spotkania: lektyka
Prowadzenie: Teatr Bez Rzędów
Galeria Rzemiosła Artystycznego, Gmach Główny , al. 3 Maja 1

Prowadzący:
TEATR BEZ RZĘDÓW
Założona przez Lecha Walickiego w 2008 roku nieformalna grupa teatralna skupiająca profesjonalnych młodych twórców, na co dzień związanych z teatrami w całej Polsce. Aktorzy TBR to profesjonaliści zarówno występujący na scenie dla dorosłych, jak i tworzący oryginalne spektakle skierowane do najmłodszej widowni.

TEATR FIGUR – KRAKÓW
Nowoczesny teatr formy, którego misją jest kreowanie autorskich spektakli i wydarzeń artystycznych, poszukiwanie nowych form wyrazu oraz „odnajdywanie współczesności” w tradycyjnych technikach lalkowych. Obok działalności artystycznej jednym z głównych celów TFK jest spopularyzowanie teatru lalkowego w Krakowie, stworzenie prężnego środowiska złożonego z artystów zajmujących się różnymi dziedzinami sztuki oraz publiczności aktywnie korzystającej z oferty TFK: warsztatów, dyskusji, paneli etc.

STOWARZYSZENIE SZTUKMISJA
Stowarzyszenie skupia ludzi przekonanych o sile i skuteczności szeroko pojętych działań scenicznych w edukowaniu, nobilitowaniu i inspirowaniu człowieka. Dąży do tworzenia, współtworzenia i wspierania różnorakich działań teatralnych i parateatralnych dających widzowi przestrzeń do przemyśleń i stawiających go wobec pytań o sens istnienia, istotę piękna, prawdy czy miłości.
----------------------------------------------------------------------------------------

PALETA DEBIUTANTA
Bul, bul, bul… Plusk… Hura! Naszym muzealnym debiutantom niestraszna jest ani rozlana farba ani zamoczone w niej dłonie. Raczkujący amatorzy sztuki uczą się przez zabawę.
Najmłodsze dzieci wraz z opiekunami zapraszamy na cykl warsztatów pt. „Paleta Debiutanta”, które odbywają się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach oraz w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka.
Podczas comiesięcznych spotkań maluchy poznają różnorodność otaczającego je świata i stawiają swe pierwsze kroki w krainie sztuki. Warsztaty prowadzone są w atmosferze twórczej zabawy przez animatorów z dużym doświadczeniem w pracy z małymi dziećmi. Stosowane przez nich w czasie warsztatów rozmaite bodźce zmysłowe pozwalają na odkrywanie przez maluchy w najbliższym otoczeniu nieznanych dotąd zapachów, dźwięków, faktur i wrażeń wzrokowych. Dla muzealnych debiutantów nie ma rzeczy niemożliwych – narzędziami artystycznego wyrazu są dla nich nie tylko tradycyjne przyrządy malarskie, ale również dłonie, stopy i, niepozorne na pierwszy rzut oka, przedmioty codziennego użytku. Wierzymy, że jak najwcześniejsze „zaprzyjaźnienie” dzieci ze sztuką wpływa pozytywnie na rozwój ich wrażliwości i rozwija kreatywne myślenie o świecie. Muzeum zaś jest dla nich miejscem eksperymentu: wciąż ciekawym, żywym i inspirującym.
Ci, którzy liczą, że z warsztatów wyjdą nieskazitelnie czyści, mogą się bardzo zawieść…

Informacje dodatkowe:
• Wstęp: 80 zł – karnet za cały cykl zajęć
• Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona.
• Informacje o formie płatności i rezerwacja: mmasternak@muzeum.krakow.pl


Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17

I grupa – wiek uczestników: 0-3 lat
niedziele, godzina 10.30-11.30
terminy:
23.03.2014, 27.04.2014, 25.05.2014, 15.06.2014
Prowadzenie: Agnieszka Nowakowska– grafik; od lat pasjonuje się arteterapią i szeroko rozumianą ekspresją twórczą. Prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i autorskie projekty artystyczne dla osób upośledzonych umysłowo.

II grupa: – wiek uczestników: 3-5 lat
niedziele, godzina 12.30-14.00
terminy:
29.03.2014, 27.04.2014, 11.05.2014, 8.06.2013
Prowadzenie: Agnieszka Drożdż - historyk sztuki, pedagog, animator i autorka zabaw plastyczno-edukacyjnych dla dzieci; współpracuje z Benedyktyńskim Instytutem Kultury. Członek fundacji New Era Art Jana Potockiego, w której odpowiada za koordynowanie projektów artystycznych i organizowanie wystaw w Galerii Sztuki Współczesnej *Pracownia* w piwnicach Pałacu pod Baranami.

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 1-3

I grupa – wiek uczestników: 3-5 lat
niedziele, godz. 12.30-14.00
terminy:
30.03.2014, 27.04.2014, 25.05.2014, 22.06.2014
Prowadzenie: Grażyna Szarugiewicz- pełna pozytywnej energii absolwentka Akademii Pedagogicznej i przewodniczka po Krakowie. Z najmłodszymi odkrywa tajemnice krakowskich zakamarków i muzealnych przedmiotów, współpracując z Uniwersytetem Dzieci zabiera młodych studentów na wycieczki naukowe.

II grupa – wiek uczestników: 0-3 lat
niedziele, godz. 10.30-11.30
terminy:
16.03.2014, 13.04.2014, 18.05.2014, 8.06.2014
Prowadzenie: Anna Pomykalska-Marczuk - absolwentka Wychowania Plastycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Od 2001 roku jest członkiem ZPAP (Związku Polskich Artystów Plastyków). Prowadzi zajęcia skierowane do dzieci jak i do osób niewidomych czy niepełnosprawnych intelektualnie. Zajmuje się także malarstwem, fotografią, jej prace biorą udział w krajowych i zagranicznych wystawach.

III grupa – wiek uczestników: 3-5 lat
niedziele, godz. 12.30-14.00
terminy:
16.03.2014, 13.04.2014, 18.05.2014, 1.06.2014
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz - absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, oligofrenopedagog, animator, edukator muzealny. Miłośniczka Młodej Polski, twórczości Stanisława Wyspiańskiego, osoby i zbiorów Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego oraz brudzących się w muzeum dzieci.

---------------------------------------------------------------------------

KONIK MUZEALNY!
KONIK Muzealny to cykl warsztatów weekendowych objął swoim działaniem wszystkie Oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie.

Co niedzielę (za wyjątkiem świąt i wybranych, związanych ze świętami weekendów) odbywa się w innej galerii Muzeum. Zainspirowany różnorodnością zbiorów muzealnych przyjął formułę gry, którejuczestnicy - rodziny z dziećmi – mają okazję odkrywać kolejne tajemnice muzealnych galerii ucząc się i bawiąc równocześnie.

Cykl otrzymał dwukrotnie nagrodę „Złotego słonecznika” przyznawaną przez portal dla rodziców Czas Dzieci.

Informacje dodatkowe:

• Cykl skierowany jest przede wszystkim do rodzin z dziećmi w wieku 4-7 lat
• Warsztaty odbywają się w wyznaczane niedziele we wszystkich Oddziałach Muzeum
• Spotkania mają charakter otwarty. Uczestnicy mogą w każdej chwili włączyć się do zabawy
• skończyć ją w dowolnym momencie.
• Rozpoczynamy o godzinie 11.00. Uczestnicy mogą dołączyć w każdej chwili do godziny 13.00. Warsztaty kończą się o 14.00.
• Warsztaty nie wymagają rezerwacji poza wyjątkowymi, określonymi w kalendarium przypadkami.
• Przygotowana przez animatorów ścieżka wymaga zaangażowania całej rodziny.
• Wstęp: 15 zł od dziecka (dla opiekuna wstęp bezpłatny). Bilet rodzinny: 30 zł (max 3 dzieci, dla opiekuna wstęp bezpłatny)
• Opłaty dokonuje się w kasie muzeum bezpośrednio przez zajęciami.

16.02.2014 W świecie inspiracji muzycznych pana Karola
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem ul. Kasprusie 19
Wyruszamy w podróż do krainy muzyki. Podążając śladami Karola Szymanowskiego poznamy tradycje muzyczne różnych zakątków świata. Dowiemy się, skąd kompozytor czerpał inspiracje. Wspólnie wsłuchamy się w utwory Szymanowskiego i spróbujemy odnaleźć w nich niezwykłe dźwięki.
Prowadzenie: Klaudia Pazdan, Krzysztof Marchlak

23.02.2014, Kto mieszka w obrazie?
Kamienica Szołayskich,pl. Szczepański 9
Mały Mietek, doktor Lewandowski, Feliks – kim tak właściwie są postaci z obrazów młodopolskich artystów? Sprawdźmy, kogo malarze lubili, podziwiali, kochali? Poznajmy ich razem!
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz

2.03.2014, Opowieści zaczarowanego lasu
EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej
, pl. Sikorskiego 6
Zapraszamy wszystkich miłośników natury do świata leśnych stworzeń. Wspólnie wytropimy mieszkańców lasu, dowiemy się, kto ukrył się pomiędzy drzewami i na co polują myśliwi. Odkryjemy sekrety bohaterów, którzy przyjechali do lasu, aby podzielić się nimi z przyjaciółmi, myśląc, że nikt ich nie słyszy. Będziemy także cicho się skradać, aby zobaczyć, kto wybudował zamek w lesie i kto pierze ubrania w leśnym strumyku. Jeśli chcesz odkryć tajemnice zaczarowanego lasu, koniecznie do nas przyjdź!
Prowadzenie: Joanna Świtała, Hiacynta Sowa
UWAGA: Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w EUROPEUM – Ośrodku Kultury Europejskiej konieczna jest wcześniejsza rezerwacja: mmasternak@muzeum.krakow.pl

9.03.2014, Mehofferowe fashion show, czyli młodopolski pokaz mody
Dom Józefa Mehoffera
, ul. Krupnicza 26
Kapelusz, suknia… nie zapomnij o biżuterii! Co musiało pojawić się w szafie modnej damy lub gentelmana? W czym najchętniej pozowała pani Jadwiga? Przekonajmy się, czy Mehoffer był na bakier z modą!
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz, Paulina Chełmecka

16.03.2014, Stań w szranki! Turniej rycerski w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka
Pałac Biskupa Erazma Ciołka
, ul. Kanonicza 17
Podczas warsztatu rodzinnego uczestnicy rozwiązując zadania będą zdobywać Sprawności z Kodeksu Rycerza. Będą musieli więc wykazać się odwagą, wytrwałością i sprytem. W nagrodę każdy rycerz lub rycerkarzymają
prawo do własnego herbu.
Prowadzenie: Joanna Świtała, Iwona Dobrzańska-Wnęk

23.03.2014, It's a tea time! Sekrety z dna filiżanki.
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
, Rynek Główny 3
Czas na herbatę! Wspólnie zajrzyjmy w głąb filiżanki… Odwiedzając Sukiennice dowiecie się nie tylko, dlaczego ten napój cieszył się tak duży powodzeniem w Europie, ale też w czym go podawano. Dowiecie się, jakie wyroby ceramiczne królowały na stołach europejskich i czym różni się majolika od porcelany. Poznamy polskie i zagraniczne manufaktury fajansu. Odkryjemy też zwyczaje związane z ich wykorzystaniem.
Konik towarzyszy wystawie czasowej „Majolika z Nieborowa”.
Prowadzenie: Klaudia Pazdan, Agnieszka Drożdż

30.03.2014, Na polu bitwy – czyli o wielkich wojownikach i wojowniczkach starożytności
Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał, Galeria Sztuki Starożytnej
, ul. Pijarska 8
Wspólnie odkryjemy zabytki związane ze starożytnymi wodzami, herosami i wojownikami. Dowiemy się, jaki bóg opiekował się rzemiosłem wojennym, a jaki wykuwał broń dla wojowników i wojowniczek. Poznamy słynnego wodza starożytnych Greków i obejrzymy naczynia dekorowane scenami z eposu opowiadającego dzieje najsłynniejszej wojny starożytnego świata.
Prowadzenie: Dominika Świątoniowska, Paulina Chełmecka

6.04.2014, Dzieciaki z Matejkowej ferajny
Dom Jana Matejki
, ul. Floriańska 41
Nazywam się Helena. Jestem dziewczynką, to chyba od razu widać z imienia. Mam siedem lat i wkrótce skończę osiem…
Zaraz, zaraz… czy to dzieci z Bullerbyn? Ależ skąd! To dzieciaki z Floriańskiej! Dołącz do wesołej drużyny! Tym razem to dzieci Jana Matejki będą Twoimi przewodnikami po zakamarkach domu malarza. Zostaw swój autograf na rysunku mistrza, wejdź na palcach do jego pracowni, poprzeszkadzaj trochę przy malowaniu „Kopernika”!
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz, Joanna Tokarczyk

13.04.2014, Pascha i Wielkanoc. Świąteczne tajemnice Pałacu Biskupa Erazma Ciołka
Pałac Biskupa Erazma Ciołka
, ul. Kanonicza 17
Czy „pascha” to nazwa święta, a może słodki deser? Skąd wzięły się pisanki i baranek na wielkanocnym stole? Co to jest płaszczenica i jakie potrawy trzeba położyć na talerzu sederowym? Podczas warsztatów dowiecie się wielu ciekawostek związanych ze świętami żydowskiej Paschy oraz chrześcijańskiej Wielkiej Nocy i poznacie różne tradycje Wschodu i Zachodu – także od kuchni. Obrazy i rzeźby w galerii pomogą dowiedzieć się więcej o tym radosnym, świątecznym czasie.
Prowadzenie: Justyna Kamykowska

27.04.2014, Jak to jest zrobione – czyli z czego i jak tworzyli starożytni
Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał, Galeria Sztuki Starożytnej
, ul. Pijarska 8,
Dowiemy się, jak powstały wykonane przy użyciu jedynie prostych narzędzi zabytki, które dziś zachwycają zwiedzających muzeum. Przeniesiemy się do warsztatów starożytnych twórców i rzemieślników. Sprawdzimy, ile wysiłku kosztowało zamienienie marmurowej bryły w posąg Jowisza. Przekonamy się, z czego wytoczyć grecką amforę i czy brąz to tylko kolor czekolady? Poznamy skład starożytnych farb i pomalujemy egipski sarkofag. Pierwsi chrześcijanie odkryją przed nami tajemnice tkackich krosien.
Prowadzenie: Paulina Chełmecka, Dominika Świątoniowska

11.05.2014, Gwiazdy i anioły pod jednym dachem. Opowieści o krainach niebiańskich
Dom Jana Matejki
, ul. Floriańska 41
Jest noc. Kładziemy się do łóżka i patrzymy w sufit. Nagle pojawia się na nim rozgwieżdżone niebo... Nieprawdopodobne? W Domu Jana Matejki na pewno jest to możliwe. Kto wie, może wśród tysiąca migoczących gwiazd ujrzymy pewnego astronoma, a wędrując mleczną drogą spotkamy zamieszkujące niebiańską krainę istoty? Ciekawi jesteście, jak wyglądają i z jakiego powodu zagościły w domu przy Floriańskiej? Przekonajcie się sami!
Prowadzenie: Paulina Chełmecka, Krzysztof Marchlak


18.05.2014, Zielono mi!
Dom Józefa Mehoffera
,ul. Krupnicza 26
Czy wiesz, że po to, by wiosną zakwitły hiacynty, konwalie czy szafirki, należy je zasadzić jesienią? Jaki zapach wydziela lawenda czy sosna? Z których roślin artyści sporządzali barwniki? Jak dbać o rośliny jesienią i zimą? Uczestnicy warsztatów poznają różne gatunki drzew, krzewów oraz roślin, dowiedzą się o ich szerokim zastosowaniu – m.in. w sztuce czy przemyśle, przyporządkują rodzaje liści do drzew oraz stworzą zielnik ze swoimi ulubionymi roślinami.
Prowadzenie: Agnieszka Drożdż, Hiacynta Sowa

25.05.2014, Czy talent jest dziedziczny?
, EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej , pl. Sikorskiego 6
Warsztaty, podczas których dzieci dowiedzą się, czym jest drzewo genealogiczne. Na przykładzie wybranych artystów stworzą drzewa genealogiczne własnych rodzin, badając różne zależności. Podczas zajęć uczestnicy spróbują odkryć, co leży w kręgu ich zainteresowań – jaki mają talent…
Prowadzenie: Maria Prawelska, Kinga Lubowiecka
UWAGA: Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w EUROPEUM – Ośrodku Kultury Europejskiej konieczna jest wcześniejsza rezerwacja: mmasternak@muzeum.krakow.pl

1.06.2014, Co kraj to obyczaj. Dookoła świata z monetą w dłoni
Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego – Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej,
ul. Piłsudskiego 10-12
Jeśli lubisz podróże małe i duże to weź monetę do ręki, zamknij oczy i wyrusz z nami! Odbędziemy wspólnie podróż dookoła świata, dzięki której poznamy zwyczaje związane z pieniędzmi. Przekonacie się, czy wszędzie pieniądze mają taką samą wartość i czy monet używano tylko w celach płatniczych. Barwny świat płacideł pozwoli Wam poznać tradycje ludów żyjących w odległych, a czasem bliskich krainach.
Tym razem – w Dniu Dziecka – pieniądz przyniesie nam szczęście!
Prowadzenie: Klaudia Pazdan
UWAGA: Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego konieczna wcześniejsza rezerwacja: jguminska@muzeum.krakow.pl

29.06.2014, „Hej tam spod Tater”, czyli podhalańskie wariacje artystów związanych z Zakopanem
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem
, ul. Kasprusie 19
Poznaj artystów, dla których sztuka podhalańska stała się ważnym źródłem inspiracji. Odwiedź dawną Szkołę Przemysłu Drzewnego i zaprzyjaźnij się z jej nauczycielami, uczniami. Zobacz to, co zainteresowało Karola Szymanowskiego w Muzeum Tatrzańskim. Dowiedz się, dlaczego artyści – tacy jak Stanisław Ignacy Witkiewicz – bywali w Zakopanem. Drzeworyty, obrazy na szkle i muzyka wypełnią „Atmę” oraz zobrazują, w jaki sposób tradycje podhalańskie wpisały się w historię sztuki XX wieku.
Prowadzenie: Klaudia Pazdan, Krzysztof Marchlak

Dom Mehoffera

LATAJĄCY DYWAN. OPOWIEŚCI PRZEDMIOTÓW.
Wybrane soboty, godz. 12.00

Sezon: luty–czerwiec 2014

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami… A co, jeśli wcale nie tak daleko, tylko tuż za rogiem, dzieją się rzeczy niezwykłe, rodem z niejednej baśni? Do udziału w cyklu spotkań zapraszamy tych, którzy są ciekawi historii drzemiących w muzealnych eksponatach.

Opowieści przedmiotów to cykl spotkań dla dzieci z rodzicami, odbywających się w konwencji miniatur teatralnych, w których ważną rolę odegra improwizacja i interakcja z widzem. Podstawową formą artystyczną jest tu opowieść przygotowana na kanwie baśni, legendy lub mitu. Natomiast tematem i bezpośrednią inspiracją do stworzenia opowieści stają się wybrane przykłady rzemiosła artystycznego, tkanin, biżuterii lub broni ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Informacje dodatkowe:

• Spotkania przeznaczone są dla dzieci w wieku mniej więcej 5–7 lat, odbywają się w wybrane soboty – o godzinie 12.00 – i trwają około 45 minut.
• Spotkania mają miejsce na terenie ekspozycji muzealnych.
• Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego na wszystkie spotkania obowiązuje rezerwacja: jguminska@muzeum.krakow.pl
• Rezerwacja na każde spotkanie rozpoczyna się dwa tygodnie przed terminem – od wtorku następującego po każdym spotkaniu można rezerwować miejsce na następne. Rezerwacja na pierwsze spotkanie: od 11.02.2014.
• Koszt: 5 zł od osoby.

22.02.2014
Niezwykłe naczynie

O pewnym garnku, który potrafił przemienić życie. O karze i nagrodzie. O pięknie, które nie wszyscy potrafią dostrzec.
Bohater spotkania: waza z motywem liści kasztanowca
Prowadzenie: Teatr Bez Rzędów
Kaienica Szołayskich, pl. Szczepański 9

8.03.2014
O królowej, która nie wiedziała

Skąd wiedzieć, jacy jesteśmy? Skąd wiedzieć, czy dobrze robimy? Kogo słuchać? Mamy, taty, koleżanek, a może... lustereczka? Zapraszamy na opowieść o królowej, która bardzo siebie nie lubiła, i dziewczynie, która bardzo lubiła świat.
Bohater spotkania: lustro z motywem kwiatów róż
Prowadzenie: Teatr Figur - Kraków
Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41

22.03.2014
Opowieść antykwariusza

Każdy przedmiot ma swoją historię. Każde pęknięcie lub rysa to znamię mijającego czasu i świadectwo wydarzeń, których były świadkiem. Wystarczy tylko poznać odpowiednią osobę – taką, która ma niezwykły dar ożywiania historii i przenoszenia słuchaczy w czasie i przestrzeni. Nieraz bardzo, bardzo daleko… Może nawet do... odległej Japonii?
Bohaterowie spotkania: japoński świecznik z motywem żurawi i żółwi oraz japońskie figurki
Prowadzenie: Teatr Bez Rzędów
Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26

5.04.2014
Zaczarowany flet

Wiatr niesie słodką melodię fletu. Słyszycie? Czujecie jak łagodnie i miękko muzyka oplata nasze ciała? Jak czule pieści nasze uszy? Czy to możliwe, że nic o tym nie wiedząc, jesteśmy poddawani działaniu czarów?
Bohater spotkania: flet
Prowadzenie: Stowarzyszenie Sztukmisja
Galeria Rzemiosła Artystycznego, Gmach Główny, al. 3 Maja 1

26.04.2014
Szesnaste urodziny królewny

Bajka o zaczarowanym wrzecionie, pięknej księżniczce i straszliwej, ale to naprawdę straszliwej wiedźmie.
Bohater spotkania: kołowrotek
Prowadzenie: Teatr Bez Rzędów
Galeria Rzemiosła Artystycznego, Gmach Główny, al. 3 Maja 1

10.05.2014
САМОВАР – ЦАРЬ ЧАЕПИТИЯ

(Samowar – car picia herbaty)
Czy bajkę można wyszumieć? Czy można ją usłyszeć w śpiewie buchającej pary? Czy bajka może pachnieć… herbatą? Garść historii o władcy, który lubił kipieć, choć wcale nie był złośnikiem.
Bohater spotkania: samowar
Prowadzenie: Teatr Figur - Kraków
Dom Józefa Mehoffera , ul. Krupnicza 26

24.05.2014
Złota klatka

Dla kogo śpiewał mały ptaszek zamknięty w złotej klatce? Jaką historię kryje w sobie nakręcany mechanizm? Być może uda nam się choć na chwilę odwrócić zaklęcie i posłuchać ptasiej opowieści
Bohater spotkania: klatka z kanarkiem
Prowadzenie: Stowarzyszenie Sztukmisja
Galeria Rzemiosła Artystycznego, Gmach Główny, al. 3 Maja 1

7.06.2014
O butach, które przyniosły szczęście

Przygody dzielnego młodzieńca, który wcale nie chciał być księciem
Bohater spotkania: buty pocztowca
Prowadzenie: Teatr Bez Rzędów
Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41

21.06.2014
Król nie chadza piechotą

Bajka o królu, który tak bardzo pragnął być wyjątkowy, że zapomniał o tym, jak łatwo stać się wyjątkowo śmiesznym.
Bohater spotkania: lektyka
Prowadzenie: Teatr Bez Rzędów
Galeria Rzemiosła Artystycznego, Gmach Główny , al. 3 Maja 1

Prowadzący:
TEATR BEZ RZĘDÓW
Założona przez Lecha Walickiego w 2008 roku nieformalna grupa teatralna skupiająca profesjonalnych młodych twórców, na co dzień związanych z teatrami w całej Polsce. Aktorzy TBR to profesjonaliści zarówno występujący na scenie dla dorosłych, jak i tworzący oryginalne spektakle skierowane do najmłodszej widowni.

TEATR FIGUR – KRAKÓW
Nowoczesny teatr formy, którego misją jest kreowanie autorskich spektakli i wydarzeń artystycznych, poszukiwanie nowych form wyrazu oraz „odnajdywanie współczesności” w tradycyjnych technikach lalkowych. Obok działalności artystycznej jednym z głównych celów TFK jest spopularyzowanie teatru lalkowego w Krakowie, stworzenie prężnego środowiska złożonego z artystów zajmujących się różnymi dziedzinami sztuki oraz publiczności aktywnie korzystającej z oferty TFK: warsztatów, dyskusji, paneli etc.

STOWARZYSZENIE SZTUKMISJA
Stowarzyszenie skupia ludzi przekonanych o sile i skuteczności szeroko pojętych działań scenicznych w edukowaniu, nobilitowaniu i inspirowaniu człowieka. Dąży do tworzenia, współtworzenia i wspierania różnorakich działań teatralnych i parateatralnych dających widzowi przestrzeń do przemyśleń i stawiających go wobec pytań o sens istnienia, istotę piękna, prawdy czy miłości.
-------------------------------------------------------------------------

PALETA DEBIUTANTA
Bul, bul, bul… Plusk… Hura! Naszym muzealnym debiutantom niestraszna jest ani rozlana farba ani zamoczone w niej dłonie. Raczkujący amatorzy sztuki uczą się przez zabawę.
Najmłodsze dzieci wraz z opiekunami zapraszamy na cykl warsztatów pt. „Paleta Debiutanta”, które odbywają się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach oraz w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka.
Podczas comiesięcznych spotkań maluchy poznają różnorodność otaczającego je świata i stawiają swe pierwsze kroki w krainie sztuki. Warsztaty prowadzone są w atmosferze twórczej zabawy przez animatorów z dużym doświadczeniem w pracy z małymi dziećmi. Stosowane przez nich w czasie warsztatów rozmaite bodźce zmysłowe pozwalają na odkrywanie przez maluchy w najbliższym otoczeniu nieznanych dotąd zapachów, dźwięków, faktur i wrażeń wzrokowych. Dla muzealnych debiutantów nie ma rzeczy niemożliwych – narzędziami artystycznego wyrazu są dla nich nie tylko tradycyjne przyrządy malarskie, ale również dłonie, stopy i, niepozorne na pierwszy rzut oka, przedmioty codziennego użytku. Wierzymy, że jak najwcześniejsze „zaprzyjaźnienie” dzieci ze sztuką wpływa pozytywnie na rozwój ich wrażliwości i rozwija kreatywne myślenie o świecie. Muzeum zaś jest dla nich miejscem eksperymentu: wciąż ciekawym, żywym i inspirującym.
Ci, którzy liczą, że z warsztatów wyjdą nieskazitelnie czyści, mogą się bardzo zawieść…

Informacje dodatkowe:
• Wstęp: 80 zł – karnet za cały cykl zajęć
• Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona.
• Informacje o formie płatności i rezerwacja: mmasternak@muzeum.krakow.pl


Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17

I grupa – wiek uczestników: 0-3 lat
niedziele, godzina 10.30-11.30
terminy:
23.03.2014, 27.04.2014, 25.05.2014, 15.06.2014
Prowadzenie: Agnieszka Nowakowska– grafik; od lat pasjonuje się arteterapią i szeroko rozumianą ekspresją twórczą. Prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i autorskie projekty artystyczne dla osób upośledzonych umysłowo.

II grupa: – wiek uczestników: 3-5 lat
niedziele, godzina 12.30-14.00
terminy:
29.03.2014, 27.04.2014, 11.05.2014, 8.06.2013
Prowadzenie: Agnieszka Drożdż - historyk sztuki, pedagog, animator i autorka zabaw plastyczno-edukacyjnych dla dzieci; współpracuje z Benedyktyńskim Instytutem Kultury. Członek fundacji New Era Art Jana Potockiego, w której odpowiada za koordynowanie projektów artystycznych i organizowanie wystaw w Galerii Sztuki Współczesnej *Pracownia* w piwnicach Pałacu pod Baranami.

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 1-3

I grupa – wiek uczestników: 3-5 lat
niedziele, godz. 12.30-14.00
terminy:
30.03.2014, 27.04.2014, 25.05.2014, 22.06.2014
Prowadzenie: Grażyna Szarugiewicz- pełna pozytywnej energii absolwentka Akademii Pedagogicznej i przewodniczka po Krakowie. Z najmłodszymi odkrywa tajemnice krakowskich zakamarków i muzealnych przedmiotów, współpracując z Uniwersytetem Dzieci zabiera młodych studentów na wycieczki naukowe.

II grupa – wiek uczestników: 0-3 lat
niedziele, godz. 10.30-11.30
terminy:
16.03.2014, 13.04.2014, 18.05.2014, 8.06.2014
Prowadzenie: Anna Pomykalska-Marczuk - absolwentka Wychowania Plastycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Od 2001 roku jest członkiem ZPAP (Związku Polskich Artystów Plastyków). Prowadzi zajęcia skierowane do dzieci jak i do osób niewidomych czy niepełnosprawnych intelektualnie. Zajmuje się także malarstwem, fotografią, jej prace biorą udział w krajowych i zagranicznych wystawach.

III grupa – wiek uczestników: 3-5 lat
niedziele, godz. 12.30-14.00
terminy:
16.03.2014, 13.04.2014, 18.05.2014, 1.06.2014
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz - absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, oligofrenopedagog, animator, edukator muzealny. Miłośniczka Młodej Polski, twórczości Stanisława Wyspiańskiego, osoby i zbiorów Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego oraz brudzących się w muzeum dzieci.

--------------------------------------------------

KONIK MUZEALNY!
KONIK Muzealny to cykl warsztatów weekendowych objął swoim działaniem wszystkie Oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie.

Co niedzielę (za wyjątkiem świąt i wybranych, związanych ze świętami weekendów) odbywa się w innej galerii Muzeum. Zainspirowany różnorodnością zbiorów muzealnych przyjął formułę gry, którejuczestnicy - rodziny z dziećmi – mają okazję odkrywać kolejne tajemnice muzealnych galerii ucząc się i bawiąc równocześnie.

Cykl otrzymał dwukrotnie nagrodę „Złotego słonecznika” przyznawaną przez portal dla rodziców Czas Dzieci.

Informacje dodatkowe:

• Cykl skierowany jest przede wszystkim do rodzin z dziećmi w wieku 4-7 lat
• Warsztaty odbywają się w wyznaczane niedziele we wszystkich Oddziałach Muzeum
• Spotkania mają charakter otwarty. Uczestnicy mogą w każdej chwili włączyć się do zabawy
• skończyć ją w dowolnym momencie.
• Rozpoczynamy o godzinie 11.00. Uczestnicy mogą dołączyć w każdej chwili do godziny 13.00. Warsztaty kończą się o 14.00.
• Warsztaty nie wymagają rezerwacji poza wyjątkowymi, określonymi w kalendarium przypadkami.
• Przygotowana przez animatorów ścieżka wymaga zaangażowania całej rodziny.
• Wstęp: 15 zł od dziecka (dla opiekuna wstęp bezpłatny). Bilet rodzinny: 30 zł (max 3 dzieci, dla opiekuna wstęp bezpłatny)
• Opłaty dokonuje się w kasie muzeum bezpośrednio przez zajęciami.

16.02.2014 W świecie inspiracji muzycznych pana Karola
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem ul. Kasprusie 19
Wyruszamy w podróż do krainy muzyki. Podążając śladami Karola Szymanowskiego poznamy tradycje muzyczne różnych zakątków świata. Dowiemy się, skąd kompozytor czerpał inspiracje. Wspólnie wsłuchamy się w utwory Szymanowskiego i spróbujemy odnaleźć w nich niezwykłe dźwięki.
Prowadzenie: Klaudia Pazdan, Krzysztof Marchlak

23.02.2014, Kto mieszka w obrazie?
Kamienica Szołayskich,pl. Szczepański 9
Mały Mietek, doktor Lewandowski, Feliks – kim tak właściwie są postaci z obrazów młodopolskich artystów? Sprawdźmy, kogo malarze lubili, podziwiali, kochali? Poznajmy ich razem!
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz

2.03.2014, Opowieści zaczarowanego lasu
EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej
, pl. Sikorskiego 6
Zapraszamy wszystkich miłośników natury do świata leśnych stworzeń. Wspólnie wytropimy mieszkańców lasu, dowiemy się, kto ukrył się pomiędzy drzewami i na co polują myśliwi. Odkryjemy sekrety bohaterów, którzy przyjechali do lasu, aby podzielić się nimi z przyjaciółmi, myśląc, że nikt ich nie słyszy. Będziemy także cicho się skradać, aby zobaczyć, kto wybudował zamek w lesie i kto pierze ubrania w leśnym strumyku. Jeśli chcesz odkryć tajemnice zaczarowanego lasu, koniecznie do nas przyjdź!
Prowadzenie: Joanna Świtała, Hiacynta Sowa
UWAGA: Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w EUROPEUM – Ośrodku Kultury Europejskiej konieczna jest wcześniejsza rezerwacja: mmasternak@muzeum.krakow.pl

9.03.2014, Mehofferowe fashion show, czyli młodopolski pokaz mody
Dom Józefa Mehoffera
, ul. Krupnicza 26
Kapelusz, suknia… nie zapomnij o biżuterii! Co musiało pojawić się w szafie modnej damy lub gentelmana? W czym najchętniej pozowała pani Jadwiga? Przekonajmy się, czy Mehoffer był na bakier z modą!
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz, Paulina Chełmecka

16.03.2014, Stań w szranki! Turniej rycerski w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka
Pałac Biskupa Erazma Ciołka
, ul. Kanonicza 17
Podczas warsztatu rodzinnego uczestnicy rozwiązując zadania będą zdobywać Sprawności z Kodeksu Rycerza. Będą musieli więc wykazać się odwagą, wytrwałością i sprytem. W nagrodę każdy rycerz lub rycerkarzymają
prawo do własnego herbu.
Prowadzenie: Joanna Świtała, Iwona Dobrzańska-Wnęk

23.03.2014, It's a tea time! Sekrety z dna filiżanki.
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
, Rynek Główny 3
Czas na herbatę! Wspólnie zajrzyjmy w głąb filiżanki… Odwiedzając Sukiennice dowiecie się nie tylko, dlaczego ten napój cieszył się tak duży powodzeniem w Europie, ale też w czym go podawano. Dowiecie się, jakie wyroby ceramiczne królowały na stołach europejskich i czym różni się majolika od porcelany. Poznamy polskie i zagraniczne manufaktury fajansu. Odkryjemy też zwyczaje związane z ich wykorzystaniem.
Konik towarzyszy wystawie czasowej „Majolika z Nieborowa”.
Prowadzenie: Klaudia Pazdan, Agnieszka Drożdż

30.03.2014, Na polu bitwy – czyli o wielkich wojownikach i wojowniczkach starożytności
Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał, Galeria Sztuki Starożytnej
, ul. Pijarska 8
Wspólnie odkryjemy zabytki związane ze starożytnymi wodzami, herosami i wojownikami. Dowiemy się, jaki bóg opiekował się rzemiosłem wojennym, a jaki wykuwał broń dla wojowników i wojowniczek. Poznamy słynnego wodza starożytnych Greków i obejrzymy naczynia dekorowane scenami z eposu opowiadającego dzieje najsłynniejszej wojny starożytnego świata.
Prowadzenie: Dominika Świątoniowska, Paulina Chełmecka

6.04.2014, Dzieciaki z Matejkowej ferajny
Dom Jana Matejki
, ul. Floriańska 41
Nazywam się Helena. Jestem dziewczynką, to chyba od razu widać z imienia. Mam siedem lat i wkrótce skończę osiem…
Zaraz, zaraz… czy to dzieci z Bullerbyn? Ależ skąd! To dzieciaki z Floriańskiej! Dołącz do wesołej drużyny! Tym razem to dzieci Jana Matejki będą Twoimi przewodnikami po zakamarkach domu malarza. Zostaw swój autograf na rysunku mistrza, wejdź na palcach do jego pracowni, poprzeszkadzaj trochę przy malowaniu „Kopernika”!
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz, Joanna Tokarczyk

13.04.2014, Pascha i Wielkanoc. Świąteczne tajemnice Pałacu Biskupa Erazma Ciołka
Pałac Biskupa Erazma Ciołka
, ul. Kanonicza 17
Czy „pascha” to nazwa święta, a może słodki deser? Skąd wzięły się pisanki i baranek na wielkanocnym stole? Co to jest płaszczenica i jakie potrawy trzeba położyć na talerzu sederowym? Podczas warsztatów dowiecie się wielu ciekawostek związanych ze świętami żydowskiej Paschy oraz chrześcijańskiej Wielkiej Nocy i poznacie różne tradycje Wschodu i Zachodu – także od kuchni. Obrazy i rzeźby w galerii pomogą dowiedzieć się więcej o tym radosnym, świątecznym czasie.
Prowadzenie: Justyna Kamykowska

27.04.2014, Jak to jest zrobione – czyli z czego i jak tworzyli starożytni
Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał, Galeria Sztuki Starożytnej
, ul. Pijarska 8,
Dowiemy się, jak powstały wykonane przy użyciu jedynie prostych narzędzi zabytki, które dziś zachwycają zwiedzających muzeum. Przeniesiemy się do warsztatów starożytnych twórców i rzemieślników. Sprawdzimy, ile wysiłku kosztowało zamienienie marmurowej bryły w posąg Jowisza. Przekonamy się, z czego wytoczyć grecką amforę i czy brąz to tylko kolor czekolady? Poznamy skład starożytnych farb i pomalujemy egipski sarkofag. Pierwsi chrześcijanie odkryją przed nami tajemnice tkackich krosien.
Prowadzenie: Paulina Chełmecka, Dominika Świątoniowska

11.05.2014, Gwiazdy i anioły pod jednym dachem. Opowieści o krainach niebiańskich
Dom Jana Matejki
, ul. Floriańska 41
Jest noc. Kładziemy się do łóżka i patrzymy w sufit. Nagle pojawia się na nim rozgwieżdżone niebo... Nieprawdopodobne? W Domu Jana Matejki na pewno jest to możliwe. Kto wie, może wśród tysiąca migoczących gwiazd ujrzymy pewnego astronoma, a wędrując mleczną drogą spotkamy zamieszkujące niebiańską krainę istoty? Ciekawi jesteście, jak wyglądają i z jakiego powodu zagościły w domu przy Floriańskiej? Przekonajcie się sami!
Prowadzenie: Paulina Chełmecka, Krzysztof Marchlak


18.05.2014, Zielono mi!
Dom Józefa Mehoffera
,ul. Krupnicza 26
Czy wiesz, że po to, by wiosną zakwitły hiacynty, konwalie czy szafirki, należy je zasadzić jesienią? Jaki zapach wydziela lawenda czy sosna? Z których roślin artyści sporządzali barwniki? Jak dbać o rośliny jesienią i zimą? Uczestnicy warsztatów poznają różne gatunki drzew, krzewów oraz roślin, dowiedzą się o ich szerokim zastosowaniu – m.in. w sztuce czy przemyśle, przyporządkują rodzaje liści do drzew oraz stworzą zielnik ze swoimi ulubionymi roślinami.
Prowadzenie: Agnieszka Drożdż, Hiacynta Sowa

25.05.2014, Czy talent jest dziedziczny?
, EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej , pl. Sikorskiego 6
Warsztaty, podczas których dzieci dowiedzą się, czym jest drzewo genealogiczne. Na przykładzie wybranych artystów stworzą drzewa genealogiczne własnych rodzin, badając różne zależności. Podczas zajęć uczestnicy spróbują odkryć, co leży w kręgu ich zainteresowań – jaki mają talent…
Prowadzenie: Maria Prawelska, Kinga Lubowiecka
UWAGA: Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w EUROPEUM – Ośrodku Kultury Europejskiej konieczna jest wcześniejsza rezerwacja: mmasternak@muzeum.krakow.pl

1.06.2014, Co kraj to obyczaj. Dookoła świata z monetą w dłoni
Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego – Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej,
ul. Piłsudskiego 10-12
Jeśli lubisz podróże małe i duże to weź monetę do ręki, zamknij oczy i wyrusz z nami! Odbędziemy wspólnie podróż dookoła świata, dzięki której poznamy zwyczaje związane z pieniędzmi. Przekonacie się, czy wszędzie pieniądze mają taką samą wartość i czy monet używano tylko w celach płatniczych. Barwny świat płacideł pozwoli Wam poznać tradycje ludów żyjących w odległych, a czasem bliskich krainach.
Tym razem – w Dniu Dziecka – pieniądz przyniesie nam szczęście!
Prowadzenie: Klaudia Pazdan
UWAGA: Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego konieczna wcześniejsza rezerwacja: jguminska@muzeum.krakow.pl

29.06.2014, „Hej tam spod Tater”, czyli podhalańskie wariacje artystów związanych z Zakopanem
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem
, ul. Kasprusie 19
Poznaj artystów, dla których sztuka podhalańska stała się ważnym źródłem inspiracji. Odwiedź dawną Szkołę Przemysłu Drzewnego i zaprzyjaźnij się z jej nauczycielami, uczniami. Zobacz to, co zainteresowało Karola Szymanowskiego w Muzeum Tatrzańskim. Dowiedz się, dlaczego artyści – tacy jak Stanisław Ignacy Witkiewicz – bywali w Zakopanem. Drzeworyty, obrazy na szkle i muzyka wypełnią „Atmę” oraz zobrazują, w jaki sposób tradycje podhalańskie wpisały się w historię sztuki XX wieku.
Prowadzenie: Klaudia Pazdan, Krzysztof Marchlak

Muzeum Książąt Czartoryskich

LATAJĄCY DYWAN. OPOWIEŚCI PRZEDMIOTÓW.
Wybrane soboty, godz. 12.00

Sezon: luty–czerwiec 2014

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami… A co, jeśli wcale nie tak daleko, tylko tuż za rogiem, dzieją się rzeczy niezwykłe, rodem z niejednej baśni? Do udziału w cyklu spotkań zapraszamy tych, którzy są ciekawi historii drzemiących w muzealnych eksponatach.

Opowieści przedmiotów to cykl spotkań dla dzieci z rodzicami, odbywających się w konwencji miniatur teatralnych, w których ważną rolę odegra improwizacja i interakcja z widzem. Podstawową formą artystyczną jest tu opowieść przygotowana na kanwie baśni, legendy lub mitu. Natomiast tematem i bezpośrednią inspiracją do stworzenia opowieści stają się wybrane przykłady rzemiosła artystycznego, tkanin, biżuterii lub broni ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Informacje dodatkowe:

• Spotkania przeznaczone są dla dzieci w wieku mniej więcej 5–7 lat, odbywają się w wybrane soboty – o godzinie 12.00 – i trwają około 45 minut.
• Spotkania mają miejsce na terenie ekspozycji muzealnych.
• Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego na wszystkie spotkania obowiązuje rezerwacja: jguminska@muzeum.krakow.pl
• Rezerwacja na każde spotkanie rozpoczyna się dwa tygodnie przed terminem – od wtorku następującego po każdym spotkaniu można rezerwować miejsce na następne. Rezerwacja na pierwsze spotkanie: od 11.02.2014.
• Koszt: 5 zł od osoby.

22.02.2014
Niezwykłe naczynie

O pewnym garnku, który potrafił przemienić życie. O karze i nagrodzie. O pięknie, które nie wszyscy potrafią dostrzec.
Bohater spotkania: waza z motywem liści kasztanowca
Prowadzenie: Teatr Bez Rzędów
Kaienica Szołayskich, pl. Szczepański 9

8.03.2014
O królowej, która nie wiedziała

Skąd wiedzieć, jacy jesteśmy? Skąd wiedzieć, czy dobrze robimy? Kogo słuchać? Mamy, taty, koleżanek, a może... lustereczka? Zapraszamy na opowieść o królowej, która bardzo siebie nie lubiła, i dziewczynie, która bardzo lubiła świat.
Bohater spotkania: lustro z motywem kwiatów róż
Prowadzenie: Teatr Figur - Kraków
Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41

22.03.2014
Opowieść antykwariusza

Każdy przedmiot ma swoją historię. Każde pęknięcie lub rysa to znamię mijającego czasu i świadectwo wydarzeń, których były świadkiem. Wystarczy tylko poznać odpowiednią osobę – taką, która ma niezwykły dar ożywiania historii i przenoszenia słuchaczy w czasie i przestrzeni. Nieraz bardzo, bardzo daleko… Może nawet do... odległej Japonii?
Bohaterowie spotkania: japoński świecznik z motywem żurawi i żółwi oraz japońskie figurki
Prowadzenie: Teatr Bez Rzędów
Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26

5.04.2014
Zaczarowany flet

Wiatr niesie słodką melodię fletu. Słyszycie? Czujecie jak łagodnie i miękko muzyka oplata nasze ciała? Jak czule pieści nasze uszy? Czy to możliwe, że nic o tym nie wiedząc, jesteśmy poddawani działaniu czarów?
Bohater spotkania: flet
Prowadzenie: Stowarzyszenie Sztukmisja
Galeria Rzemiosła Artystycznego, Gmach Główny, al. 3 Maja 1

26.04.2014
Szesnaste urodziny królewny

Bajka o zaczarowanym wrzecionie, pięknej księżniczce i straszliwej, ale to naprawdę straszliwej wiedźmie.
Bohater spotkania: kołowrotek
Prowadzenie: Teatr Bez Rzędów
Galeria Rzemiosła Artystycznego, Gmach Główny, al. 3 Maja 1

10.05.2014
САМОВАР – ЦАРЬ ЧАЕПИТИЯ

(Samowar – car picia herbaty)
Czy bajkę można wyszumieć? Czy można ją usłyszeć w śpiewie buchającej pary? Czy bajka może pachnieć… herbatą? Garść historii o władcy, który lubił kipieć, choć wcale nie był złośnikiem.
Bohater spotkania: samowar
Prowadzenie: Teatr Figur - Kraków
Dom Józefa Mehoffera , ul. Krupnicza 26

24.05.2014
Złota klatka

Dla kogo śpiewał mały ptaszek zamknięty w złotej klatce? Jaką historię kryje w sobie nakręcany mechanizm? Być może uda nam się choć na chwilę odwrócić zaklęcie i posłuchać ptasiej opowieści
Bohater spotkania: klatka z kanarkiem
Prowadzenie: Stowarzyszenie Sztukmisja
Galeria Rzemiosła Artystycznego, Gmach Główny, al. 3 Maja 1

7.06.2014
O butach, które przyniosły szczęście

Przygody dzielnego młodzieńca, który wcale nie chciał być księciem
Bohater spotkania: buty pocztowca
Prowadzenie: Teatr Bez Rzędów
Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41

21.06.2014
Król nie chadza piechotą

Bajka o królu, który tak bardzo pragnął być wyjątkowy, że zapomniał o tym, jak łatwo stać się wyjątkowo śmiesznym.
Bohater spotkania: lektyka
Prowadzenie: Teatr Bez Rzędów
Galeria Rzemiosła Artystycznego, Gmach Główny , al. 3 Maja 1

Prowadzący:
TEATR BEZ RZĘDÓW
Założona przez Lecha Walickiego w 2008 roku nieformalna grupa teatralna skupiająca profesjonalnych młodych twórców, na co dzień związanych z teatrami w całej Polsce. Aktorzy TBR to profesjonaliści zarówno występujący na scenie dla dorosłych, jak i tworzący oryginalne spektakle skierowane do najmłodszej widowni.

TEATR FIGUR – KRAKÓW
Nowoczesny teatr formy, którego misją jest kreowanie autorskich spektakli i wydarzeń artystycznych, poszukiwanie nowych form wyrazu oraz „odnajdywanie współczesności” w tradycyjnych technikach lalkowych. Obok działalności artystycznej jednym z głównych celów TFK jest spopularyzowanie teatru lalkowego w Krakowie, stworzenie prężnego środowiska złożonego z artystów zajmujących się różnymi dziedzinami sztuki oraz publiczności aktywnie korzystającej z oferty TFK: warsztatów, dyskusji, paneli etc.

STOWARZYSZENIE SZTUKMISJA
Stowarzyszenie skupia ludzi przekonanych o sile i skuteczności szeroko pojętych działań scenicznych w edukowaniu, nobilitowaniu i inspirowaniu człowieka. Dąży do tworzenia, współtworzenia i wspierania różnorakich działań teatralnych i parateatralnych dających widzowi przestrzeń do przemyśleń i stawiających go wobec pytań o sens istnienia, istotę piękna, prawdy czy miłości.

----------------------------------------------------------------------------

PALETA DEBIUTANTA
Bul, bul, bul… Plusk… Hura! Naszym muzealnym debiutantom niestraszna jest ani rozlana farba ani zamoczone w niej dłonie. Raczkujący amatorzy sztuki uczą się przez zabawę.
Najmłodsze dzieci wraz z opiekunami zapraszamy na cykl warsztatów pt. „Paleta Debiutanta”, które odbywają się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach oraz w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka.
Podczas comiesięcznych spotkań maluchy poznają różnorodność otaczającego je świata i stawiają swe pierwsze kroki w krainie sztuki. Warsztaty prowadzone są w atmosferze twórczej zabawy przez animatorów z dużym doświadczeniem w pracy z małymi dziećmi. Stosowane przez nich w czasie warsztatów rozmaite bodźce zmysłowe pozwalają na odkrywanie przez maluchy w najbliższym otoczeniu nieznanych dotąd zapachów, dźwięków, faktur i wrażeń wzrokowych. Dla muzealnych debiutantów nie ma rzeczy niemożliwych – narzędziami artystycznego wyrazu są dla nich nie tylko tradycyjne przyrządy malarskie, ale również dłonie, stopy i, niepozorne na pierwszy rzut oka, przedmioty codziennego użytku. Wierzymy, że jak najwcześniejsze „zaprzyjaźnienie” dzieci ze sztuką wpływa pozytywnie na rozwój ich wrażliwości i rozwija kreatywne myślenie o świecie. Muzeum zaś jest dla nich miejscem eksperymentu: wciąż ciekawym, żywym i inspirującym.
Ci, którzy liczą, że z warsztatów wyjdą nieskazitelnie czyści, mogą się bardzo zawieść…

Informacje dodatkowe:
• Wstęp: 80 zł – karnet za cały cykl zajęć
• Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona.
• Informacje o formie płatności i rezerwacja: mmasternak@muzeum.krakow.pl


Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17

I grupa – wiek uczestników: 0-3 lat
niedziele, godzina 10.30-11.30
terminy:
23.03.2014, 27.04.2014, 25.05.2014, 15.06.2014
Prowadzenie: Agnieszka Nowakowska– grafik; od lat pasjonuje się arteterapią i szeroko rozumianą ekspresją twórczą. Prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i autorskie projekty artystyczne dla osób upośledzonych umysłowo.

II grupa: – wiek uczestników: 3-5 lat
niedziele, godzina 12.30-14.00
terminy:
29.03.2014, 27.04.2014, 11.05.2014, 8.06.2013
Prowadzenie: Agnieszka Drożdż - historyk sztuki, pedagog, animator i autorka zabaw plastyczno-edukacyjnych dla dzieci; współpracuje z Benedyktyńskim Instytutem Kultury. Członek fundacji New Era Art Jana Potockiego, w której odpowiada za koordynowanie projektów artystycznych i organizowanie wystaw w Galerii Sztuki Współczesnej *Pracownia* w piwnicach Pałacu pod Baranami.

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 1-3

I grupa – wiek uczestników: 3-5 lat
niedziele, godz. 12.30-14.00
terminy:
30.03.2014, 27.04.2014, 25.05.2014, 22.06.2014
Prowadzenie: Grażyna Szarugiewicz- pełna pozytywnej energii absolwentka Akademii Pedagogicznej i przewodniczka po Krakowie. Z najmłodszymi odkrywa tajemnice krakowskich zakamarków i muzealnych przedmiotów, współpracując z Uniwersytetem Dzieci zabiera młodych studentów na wycieczki naukowe.

II grupa – wiek uczestników: 0-3 lat
niedziele, godz. 10.30-11.30
terminy:
16.03.2014, 13.04.2014, 18.05.2014, 8.06.2014
Prowadzenie: Anna Pomykalska-Marczuk - absolwentka Wychowania Plastycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Od 2001 roku jest członkiem ZPAP (Związku Polskich Artystów Plastyków). Prowadzi zajęcia skierowane do dzieci jak i do osób niewidomych czy niepełnosprawnych intelektualnie. Zajmuje się także malarstwem, fotografią, jej prace biorą udział w krajowych i zagranicznych wystawach.

III grupa – wiek uczestników: 3-5 lat
niedziele, godz. 12.30-14.00
terminy:
16.03.2014, 13.04.2014, 18.05.2014, 1.06.2014
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz - absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, oligofrenopedagog, animator, edukator muzealny. Miłośniczka Młodej Polski, twórczości Stanisława Wyspiańskiego, osoby i zbiorów Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego oraz brudzących się w muzeum dzieci.

-------------------------------------------------------

KONIK MUZEALNY!
KONIK Muzealny to cykl warsztatów weekendowych objął swoim działaniem wszystkie Oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie.

Co niedzielę (za wyjątkiem świąt i wybranych, związanych ze świętami weekendów) odbywa się w innej galerii Muzeum. Zainspirowany różnorodnością zbiorów muzealnych przyjął formułę gry, którejuczestnicy - rodziny z dziećmi – mają okazję odkrywać kolejne tajemnice muzealnych galerii ucząc się i bawiąc równocześnie.

Cykl otrzymał dwukrotnie nagrodę „Złotego słonecznika” przyznawaną przez portal dla rodziców Czas Dzieci.

Informacje dodatkowe:

• Cykl skierowany jest przede wszystkim do rodzin z dziećmi w wieku 4-7 lat
• Warsztaty odbywają się w wyznaczane niedziele we wszystkich Oddziałach Muzeum
• Spotkania mają charakter otwarty. Uczestnicy mogą w każdej chwili włączyć się do zabawy
• skończyć ją w dowolnym momencie.
• Rozpoczynamy o godzinie 11.00. Uczestnicy mogą dołączyć w każdej chwili do godziny 13.00. Warsztaty kończą się o 14.00.
• Warsztaty nie wymagają rezerwacji poza wyjątkowymi, określonymi w kalendarium przypadkami.
• Przygotowana przez animatorów ścieżka wymaga zaangażowania całej rodziny.
• Wstęp: 15 zł od dziecka (dla opiekuna wstęp bezpłatny). Bilet rodzinny: 30 zł (max 3 dzieci, dla opiekuna wstęp bezpłatny)
• Opłaty dokonuje się w kasie muzeum bezpośrednio przez zajęciami.

16.02.2014 W świecie inspiracji muzycznych pana Karola
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem ul. Kasprusie 19
Wyruszamy w podróż do krainy muzyki. Podążając śladami Karola Szymanowskiego poznamy tradycje muzyczne różnych zakątków świata. Dowiemy się, skąd kompozytor czerpał inspiracje. Wspólnie wsłuchamy się w utwory Szymanowskiego i spróbujemy odnaleźć w nich niezwykłe dźwięki.
Prowadzenie: Klaudia Pazdan, Krzysztof Marchlak

23.02.2014, Kto mieszka w obrazie?
Kamienica Szołayskich,pl. Szczepański 9
Mały Mietek, doktor Lewandowski, Feliks – kim tak właściwie są postaci z obrazów młodopolskich artystów? Sprawdźmy, kogo malarze lubili, podziwiali, kochali? Poznajmy ich razem!
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz

2.03.2014, Opowieści zaczarowanego lasu
EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej
, pl. Sikorskiego 6
Zapraszamy wszystkich miłośników natury do świata leśnych stworzeń. Wspólnie wytropimy mieszkańców lasu, dowiemy się, kto ukrył się pomiędzy drzewami i na co polują myśliwi. Odkryjemy sekrety bohaterów, którzy przyjechali do lasu, aby podzielić się nimi z przyjaciółmi, myśląc, że nikt ich nie słyszy. Będziemy także cicho się skradać, aby zobaczyć, kto wybudował zamek w lesie i kto pierze ubrania w leśnym strumyku. Jeśli chcesz odkryć tajemnice zaczarowanego lasu, koniecznie do nas przyjdź!
Prowadzenie: Joanna Świtała, Hiacynta Sowa
UWAGA: Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w EUROPEUM – Ośrodku Kultury Europejskiej konieczna jest wcześniejsza rezerwacja: mmasternak@muzeum.krakow.pl

9.03.2014, Mehofferowe fashion show, czyli młodopolski pokaz mody
Dom Józefa Mehoffera
, ul. Krupnicza 26
Kapelusz, suknia… nie zapomnij o biżuterii! Co musiało pojawić się w szafie modnej damy lub gentelmana? W czym najchętniej pozowała pani Jadwiga? Przekonajmy się, czy Mehoffer był na bakier z modą!
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz, Paulina Chełmecka

16.03.2014, Stań w szranki! Turniej rycerski w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka
Pałac Biskupa Erazma Ciołka
, ul. Kanonicza 17
Podczas warsztatu rodzinnego uczestnicy rozwiązując zadania będą zdobywać Sprawności z Kodeksu Rycerza. Będą musieli więc wykazać się odwagą, wytrwałością i sprytem. W nagrodę każdy rycerz lub rycerkarzymają
prawo do własnego herbu.
Prowadzenie: Joanna Świtała, Iwona Dobrzańska-Wnęk

23.03.2014, It's a tea time! Sekrety z dna filiżanki.
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
, Rynek Główny 3
Czas na herbatę! Wspólnie zajrzyjmy w głąb filiżanki… Odwiedzając Sukiennice dowiecie się nie tylko, dlaczego ten napój cieszył się tak duży powodzeniem w Europie, ale też w czym go podawano. Dowiecie się, jakie wyroby ceramiczne królowały na stołach europejskich i czym różni się majolika od porcelany. Poznamy polskie i zagraniczne manufaktury fajansu. Odkryjemy też zwyczaje związane z ich wykorzystaniem.
Konik towarzyszy wystawie czasowej „Majolika z Nieborowa”.
Prowadzenie: Klaudia Pazdan, Agnieszka Drożdż

30.03.2014, Na polu bitwy – czyli o wielkich wojownikach i wojowniczkach starożytności
Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał, Galeria Sztuki Starożytnej
, ul. Pijarska 8
Wspólnie odkryjemy zabytki związane ze starożytnymi wodzami, herosami i wojownikami. Dowiemy się, jaki bóg opiekował się rzemiosłem wojennym, a jaki wykuwał broń dla wojowników i wojowniczek. Poznamy słynnego wodza starożytnych Greków i obejrzymy naczynia dekorowane scenami z eposu opowiadającego dzieje najsłynniejszej wojny starożytnego świata.
Prowadzenie: Dominika Świątoniowska, Paulina Chełmecka

6.04.2014, Dzieciaki z Matejkowej ferajny
Dom Jana Matejki
, ul. Floriańska 41
Nazywam się Helena. Jestem dziewczynką, to chyba od razu widać z imienia. Mam siedem lat i wkrótce skończę osiem…
Zaraz, zaraz… czy to dzieci z Bullerbyn? Ależ skąd! To dzieciaki z Floriańskiej! Dołącz do wesołej drużyny! Tym razem to dzieci Jana Matejki będą Twoimi przewodnikami po zakamarkach domu malarza. Zostaw swój autograf na rysunku mistrza, wejdź na palcach do jego pracowni, poprzeszkadzaj trochę przy malowaniu „Kopernika”!
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz, Joanna Tokarczyk

13.04.2014, Pascha i Wielkanoc. Świąteczne tajemnice Pałacu Biskupa Erazma Ciołka
Pałac Biskupa Erazma Ciołka
, ul. Kanonicza 17
Czy „pascha” to nazwa święta, a może słodki deser? Skąd wzięły się pisanki i baranek na wielkanocnym stole? Co to jest płaszczenica i jakie potrawy trzeba położyć na talerzu sederowym? Podczas warsztatów dowiecie się wielu ciekawostek związanych ze świętami żydowskiej Paschy oraz chrześcijańskiej Wielkiej Nocy i poznacie różne tradycje Wschodu i Zachodu – także od kuchni. Obrazy i rzeźby w galerii pomogą dowiedzieć się więcej o tym radosnym, świątecznym czasie.
Prowadzenie: Justyna Kamykowska

27.04.2014, Jak to jest zrobione – czyli z czego i jak tworzyli starożytni
Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał, Galeria Sztuki Starożytnej
, ul. Pijarska 8,
Dowiemy się, jak powstały wykonane przy użyciu jedynie prostych narzędzi zabytki, które dziś zachwycają zwiedzających muzeum. Przeniesiemy się do warsztatów starożytnych twórców i rzemieślników. Sprawdzimy, ile wysiłku kosztowało zamienienie marmurowej bryły w posąg Jowisza. Przekonamy się, z czego wytoczyć grecką amforę i czy brąz to tylko kolor czekolady? Poznamy skład starożytnych farb i pomalujemy egipski sarkofag. Pierwsi chrześcijanie odkryją przed nami tajemnice tkackich krosien.
Prowadzenie: Paulina Chełmecka, Dominika Świątoniowska

11.05.2014, Gwiazdy i anioły pod jednym dachem. Opowieści o krainach niebiańskich
Dom Jana Matejki
, ul. Floriańska 41
Jest noc. Kładziemy się do łóżka i patrzymy w sufit. Nagle pojawia się na nim rozgwieżdżone niebo... Nieprawdopodobne? W Domu Jana Matejki na pewno jest to możliwe. Kto wie, może wśród tysiąca migoczących gwiazd ujrzymy pewnego astronoma, a wędrując mleczną drogą spotkamy zamieszkujące niebiańską krainę istoty? Ciekawi jesteście, jak wyglądają i z jakiego powodu zagościły w domu przy Floriańskiej? Przekonajcie się sami!
Prowadzenie: Paulina Chełmecka, Krzysztof Marchlak


18.05.2014, Zielono mi!
Dom Józefa Mehoffera
,ul. Krupnicza 26
Czy wiesz, że po to, by wiosną zakwitły hiacynty, konwalie czy szafirki, należy je zasadzić jesienią? Jaki zapach wydziela lawenda czy sosna? Z których roślin artyści sporządzali barwniki? Jak dbać o rośliny jesienią i zimą? Uczestnicy warsztatów poznają różne gatunki drzew, krzewów oraz roślin, dowiedzą się o ich szerokim zastosowaniu – m.in. w sztuce czy przemyśle, przyporządkują rodzaje liści do drzew oraz stworzą zielnik ze swoimi ulubionymi roślinami.
Prowadzenie: Agnieszka Drożdż, Hiacynta Sowa

25.05.2014, Czy talent jest dziedziczny?
, EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej , pl. Sikorskiego 6
Warsztaty, podczas których dzieci dowiedzą się, czym jest drzewo genealogiczne. Na przykładzie wybranych artystów stworzą drzewa genealogiczne własnych rodzin, badając różne zależności. Podczas zajęć uczestnicy spróbują odkryć, co leży w kręgu ich zainteresowań – jaki mają talent…
Prowadzenie: Maria Prawelska, Kinga Lubowiecka
UWAGA: Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w EUROPEUM – Ośrodku Kultury Europejskiej konieczna jest wcześniejsza rezerwacja: mmasternak@muzeum.krakow.pl

1.06.2014, Co kraj to obyczaj. Dookoła świata z monetą w dłoni
Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego – Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej,
ul. Piłsudskiego 10-12
Jeśli lubisz podróże małe i duże to weź monetę do ręki, zamknij oczy i wyrusz z nami! Odbędziemy wspólnie podróż dookoła świata, dzięki której poznamy zwyczaje związane z pieniędzmi. Przekonacie się, czy wszędzie pieniądze mają taką samą wartość i czy monet używano tylko w celach płatniczych. Barwny świat płacideł pozwoli Wam poznać tradycje ludów żyjących w odległych, a czasem bliskich krainach.
Tym razem – w Dniu Dziecka – pieniądz przyniesie nam szczęście!
Prowadzenie: Klaudia Pazdan
UWAGA: Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego konieczna wcześniejsza rezerwacja: jguminska@muzeum.krakow.pl

29.06.2014, „Hej tam spod Tater”, czyli podhalańskie wariacje artystów związanych z Zakopanem
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem
, ul. Kasprusie 19
Poznaj artystów, dla których sztuka podhalańska stała się ważnym źródłem inspiracji. Odwiedź dawną Szkołę Przemysłu Drzewnego i zaprzyjaźnij się z jej nauczycielami, uczniami. Zobacz to, co zainteresowało Karola Szymanowskiego w Muzeum Tatrzańskim. Dowiedz się, dlaczego artyści – tacy jak Stanisław Ignacy Witkiewicz – bywali w Zakopanem. Drzeworyty, obrazy na szkle i muzyka wypełnią „Atmę” oraz zobrazują, w jaki sposób tradycje podhalańskie wpisały się w historię sztuki XX wieku.
Prowadzenie: Klaudia Pazdan, Krzysztof Marchlak

----------------------------------------------------------

Zapraszamy całe rodziny na wyprawy w świat cywilizacji śródziemnomorskich w Muzeum Książąt Czartoryskich.
Rodzinna wizyta w Galerii to doskonała okazja do poznania kultury starożytnych Egipcjan, Greków i Rzymian.
Zapraszamy!
Muzeum Książąt Czartoryskich, Arsenał, ul. Pijarska 8
Informacja: tel. 12 37 05 460